Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląski lekarz odpowie za pomoc przestępcom

0
Podziel się:

Zarzuty przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji
lekarskiej oraz utrudniania postępowania i procesu karnego postawiła katowicka prokuratura
apelacyjna ordynatorowi w jednym ze śląskich szpitali. Lekarz przyjął na oddział stołecznego
przestępcę, by uwiarygodnić jego rzekomą chorobę.

Zarzuty przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji lekarskiej oraz utrudniania postępowania i procesu karnego postawiła katowicka prokuratura apelacyjna ordynatorowi w jednym ze śląskich szpitali. Lekarz przyjął na oddział stołecznego przestępcę, by uwiarygodnić jego rzekomą chorobę.

O zatrzymaniu i postawieniu Grzegorzowi N. zarzutów poinformował w piątek Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którego funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego. Ordynator został objęty policyjnym dozorem. By pozostać na wolności, musi wpłacić 20 tys. zł kaucji.

To już kolejny lekarz zatrzymany w tej sprawie. W styczniu pod podobnymi zarzutami w Gliwicach zatrzymali zostali biegły sądowy Stanisław K. i lekarz Krzysztof M., którzy - jak ustalili śledczy - preparowali dokumentację medyczną dla przestępców, pozwalającą im unikać więzienia.

CBA ma dowody na to, że zatrzymany ostatnio Grzegorz N. współpracował z Krzysztofem M. Ordynator miał świadomie przyjąć na oddział przestępcę z Warszawy, by potwierdzić jego fikcyjną chorobę. Lekarze spreparowali dokumentację dotyczącą przebiegu leczenia i stwierdzonych schorzeń. Rzekoma choroba mężczyzny paraliżowała postępowanie karne w jego sprawie.

Według wcześniejszych informacji, zamieszani w tę sprawę lekarze za łapówki wystawiali fałszywe zaświadczenia lekarskie osobom podejrzewanym m.in. o kradzieże samochodów. Grzegorzowi N. nie postawiono zarzutu natury korupcyjnej.

Fabrykowane dokumentacje chorobowe mogły mieć poważny wpływ na prowadzone przeciw przestępcom śledztwa i przebieg ich procesów. Dzięki fikcyjnym zaświadczeniom lekarskim, przestępcy korzystający z usług zatrzymanych mogli pozostawać na wolności.

Fałszywe dokumentacje medyczne obejmowały zapisy o fikcyjnych chorobach sięgające nawet kilku lat wstecz. Zawierały np. spreparowane wyniki badań laboratoryjnych, na podstawie których przestępcy trafiali na oddziały szpitalne.

Zatrzymani w tej sprawie w styczniu Krzysztof M. i Stanisław K. byli aresztowani. Na poczet grożących im kar śledczy zajęli ok. 100 tys. zł.

Katowicka prokuratura apelacyjna jak dotąd nie skomentowała ostatnich zatrzymań. (PAP)

mab/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)