Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląski marszałek o powodzi: działam przez podległe jednostki

0
Podziel się

Marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski, który we wtorek wrócił do
pracy po tygodniowym pobycie w Szanghaju, zapewnił, że w czasie powodzi w regionie podległe mu
służby działały prawidłowo, a on sam w walce z powodzią może działać przez podległe mu jednostki.

bEgtPacB

Marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski, który we wtorek wrócił do pracy po tygodniowym pobycie w Szanghaju, zapewnił, że w czasie powodzi w regionie podległe mu służby działały prawidłowo, a on sam w walce z powodzią może działać przez podległe mu jednostki.

Marszałek i dwaj inni członkowie zarządu województwa przewodniczyli regionalnej delegacji na światową wystawę Expo 2010. Ich nieobecność podczas powodzi w regionie spotkała się z krytyką regionalnych mediów.

"Jako marszałek województwa w walce z powodzią mogę działać przez swoje jednostki podległe. Podczas sytuacji kryzysowej wykorzystały one w pełni swoje zasoby organizacyjne i materialne" - napisał marszałek, poproszony przez PAP o wypowiedź w tej sprawie.

bEgtPacD

Śmigielski wskazał, że do głównych działań jednostek będących w gestii marszałka należała organizacja ruchu na drogach wojewódzkich oraz zabezpieczanie wałów i urządzeń wodnych na terenie swojego działania.

"Oczywiście współdziałały one ze służbami wojewody, bo przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowych należy do jego uprawnień - uprawnień, które mogą być delegowane także na jednostki podległe samorządowi województwa" - wskazał marszałek.

Śmigielski poinformował, że obecnie podległe mu jednostki rozpoczęły szacowanie i usuwanie skutków powodzi. Dotyczą one zarówno infrastruktury samorządu województwa, jak i szkód, poniesionych przez gminy i powiaty.

"Chcemy naszą pomoc dostosować do realnych potrzeb, na realizację konkretnych projektów. Chcemy uniknąć niegospodarności w wydawaniu pieniędzy" - powiedział marszałek.

bEgtPacJ

Zaznaczył, że pokrywanie szkód może oznaczać duże obciążenie dla budżetu województwa - obecnie straty na drogach wojewódzkich szacowane są na ok. 23 mln zł, a w infrastrukturze melioracyjnej na ok. 84 mln zł. Do tego należy doliczyć potrzeby samorządów lokalnych.

W czwartek marszałek ma ponownie spotkać się z podległymi mu służbami, aby wypracować propozycje pomocy. Planowana jest także nadzwyczajna sesja sejmiku województwa śląskiego.(PAP)

mab/ mtb/ la/ bk/

bEgtPade
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)