Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląski: W sejmiku województwa koalicja PO, PSL i RAŚ

0
Podziel się:

Umowę koalicyjną przewidującą współpracę w sejmiku województwa śląskiego
Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Autonomii Śląska podpisali w środę
w Katowicach przedstawiciele tych trzech ugrupowań.

bEKHDpGt

Umowę koalicyjną przewidującą współpracę w sejmiku województwa śląskiego Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Autonomii Śląska podpisali w środę w Katowicach przedstawiciele tych trzech ugrupowań.

Nowa koalicja będzie miała w 48-osobowym sejmiku 27 głosów. 22 radnych PO ma współpracować z dwoma radnymi PSL i trzema - z RAŚ. Do zarządu województwa nie wejdą przedstawiciele SLD (klub liczy 10 radnych) i PiS (11 radnych).

Koalicjanci uzgodnili, że nowym marszałkiem woj. śląskiego zostanie dotychczasowy wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz (PO). Wicemarszałkami będą Aleksandra Banasiak (PSL) i Jerzy Gorzelik (RAŚ), a pozostałymi członkami zarządu województwa: Mariusz Kleszczewski i Aleksandra Gajewska-Przydryga (oboje PO). Dotychczasowy marszałek Bogusław Śmigielski (PO) zostanie przewodniczącym sejmiku.

bEKHDpGv

Skład zarządu radni nowego sejmiku przegłosują podczas inauguracyjnej sesji zaplanowanej na czwartek. Koalicjanci zaproponowali pozostającym w opozycji SLD i PiS obsadzenie stanowisk wiceprzewodniczących sejmiku.

Podczas środowej uroczystości zawarcia porozumienia koalicyjnego upoważniony do jego podpisania przez szefa śląskiej PO Tomasza Tomczykiewicza Matusiewicz przypomniał, że wszyscy trzej koalicjanci przed wyborami w 2006 r. "zblokowali" swoje listy wyborcze, teraz jednak łącznie zdobyli więcej głosów, co przełożyło się na zwiększenie przez nich łącznej liczby mandatów z 24 do 27.

Również szef śląskich ludowców Marian Ormaniec akcentował, że w tych wyborach PSL zdobył łącznie 103 tys. głosów - o 37 tys. więcej niż cztery lata temu. Lider RAŚ Jerzy Gorzelik zaznaczył natomiast, że jego ugrupowanie cieszy się z "zyskania nowych instrumentów oddziaływania na regionalną rzeczywistość".

W tekście porozumienia koalicjanci zadeklarowali m.in. "zgodne działania prowadzące do zrównoważonego rozwoju woj. śląskiego, celem uczynienia go nowoczesnym, a jednocześni szanującym lokalne tradycje". Za priorytet uznano "skuteczne wykorzystanie środków pomocowych Unii Europejskiej z bieżącego okresu programowania" oraz "przygotowanie do ich efektywnego wykorzystania w kolejnym okresie".

bEKHDpGB

Wśród najważniejszych dla regionu inwestycji koalicjanci wskazali w porozumieniu m.in. dokończenie Stadionu Śląskiego, budowę Muzeum Śląskiego, modernizację dróg wojewódzkich, zwłaszcza w południowej i północnej części regionu, rozbudowę lotniska w Pyrzowicach i lotnisk lokalnych, unowocześnienie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie oraz wprowadzenie procesów modernizacyjnych w kluczowych instytucjach kulturalnych.

W porozumieniu koalicyjnym podkreślono także konieczność wspierania podległych samorządowi jednostek ochrony zdrowia. Zapewniono, że władze regionu będą obserwować i wpływać na rozwój kolejowego transportu regionalnego, a także promować poszanowanie tradycji i tożsamości poszczególnych części regionu.

Wśród takich działań w porozumieniu koalicyjnym znalazły się m.in. postulowane przez RAŚ opracowanie podręcznika edukacji regionalnej, promowanie dziedzictwa kulturowego, szczególnie kultury industrialnej, a także zachowanie odpowiedniej symboliki - również w ramach prowadzonych inwestycji. Dlatego koalicjanci m.in. po raz kolejny mają rozpatrzeć wniosek RAŚ, by krzesełka na trybunach modernizowanego Stadionu Śląskiego nosiły barwy regionu - żółtą i niebieską - zamiast planowanej czerwonej.

Porozumienie wskazuje też konieczność zrównoważonego rozwoju całego województwa (nacisk na wiejskie obszary jego północnej i południowej części) oraz mobilizowania obywatelskiej aktywności, opowiadają się "za większą decentralizacją państwa i wzmacnianiem pozycji wspólnot regionalnych i lokalnych", zobowiązując się do wypracowywania w tej kwestii wspólnego stanowiska. (PAP)

bEKHDpGC

mtb/ mok/ ura/

bEKHDpGW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)