Notowania

wiadomości
27.04.2011 13:13

Śląskie: 20-tysięczny numer "Dziennika Zachodniego"

Wydawany od ponad 66 lat "Dziennik Zachodni" ukazał się w środę po raz 20-tysięczny. Redakcja uczciła jubileusz wydaniem gazety w formacie XXL - dwukrotnie większym niż zwykle. Przypomniano w nim m.in. okładki ważnych archiwalnych numerów gazety.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wydawany od ponad 66 lat "Dziennik Zachodni" ukazał się w środę po raz 20-tysięczny. Redakcja uczciła jubileusz wydaniem gazety w formacie XXL - dwukrotnie większym niż zwykle. Przypomniano w nim m.in. okładki ważnych archiwalnych numerów gazety.

"Polska Dziennik Zachodni" z grupy wydawniczej Polskapresse to największy dziennik regionalny w Polsce. Zasięgiem obejmuje województwo śląskie, ale także pobliskie miejscowości Opolszczyzny i Małopolski. Redaktor naczelny gazety, Marek Twaróg, przekonuje, że mimo cyfrowej i multimedialnej rewolucji, redakcja hołduje wciąż tym samym wartościom.

"Są pewne wartości, które przez 20 tysięcy numerów były w +Dzienniku Zachodnim+ niezmienne. To troska o rzetelność dziennikarską, odpowiedzialność za słowo, a także miłość do ziemi, na której mieszkamy, regionalna duma, oddanie tradycji, zrozumienie historii. W te wartości rewolucja technologiczna nie wkroczyła" - przekonuje na łamach jubileuszowego wydania red. Twaróg.

20-tysięczny numer gazety pomyślano m.in. jako kronikę najważniejszych wydarzeń w powojennej historii regionu i Polski. W pierwszym numerze, 6 lutego 1945 r., dziennik witał polskie wojsko na ulicach Katowic i informował o nalotach na Berlin. W maju donosił o zakończeniu II wojny światowej, w marcu 1953 r. - o śmierci Stalina, a trzy lata później, w lipcu - o rychłym otwarciu Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Październik 1968 roku to doniesienia o powołaniu w Katowicach Uniwersytetu Śląskiego, a czerwiec 1973 r. - o wyprodukowaniu pierwszego "malucha".

Jubileuszowe wydanie "Dziennika Zachodniego" poświęcone jest również czołowym postaciom śląskiej kultury, medycyny i sportu, a także niespotykanym w skali kraju zabytkom poprzemysłowym oraz atrakcjom turystycznym Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Obecnie redakcja gazety mieści się w Sosnowcu, gdzie przeniosła się kilka lat temu z Katowic. Rocznie w zespolonej z redakcją drukarni drukuje się 33 miliony egzemplarzy dziennika. Co tydzień wraz z jego magazynowym wydaniem ukazuje się 31 tygodników lokalnych. Serwisy internetowe dziennika codziennie odwiedza średnio ok. 40 tys. osób. 30-tysięczne wydanie gazety spodziewane jest w 2044 roku.(PAP)

mab/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz