Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: 31 osób oskarżonych o przestępstwa paliwowe

0
Podziel się:

Ok. 10 mln zł stracił Skarb Państwa na działalności gangu paliwowego,
kierowanego przez Roberta Sz. Na ławie oskarżonych poza nim zasiądzie 30 osób. Członkowie grupy
zajmowali się np. odbarwianiem oleju opałowego, który potem był sprzedawany jako napędowy.

Ok. 10 mln zł stracił Skarb Państwa na działalności gangu paliwowego, kierowanego przez Roberta Sz. Na ławie oskarżonych poza nim zasiądzie 30 osób. Członkowie grupy zajmowali się np. odbarwianiem oleju opałowego, który potem był sprzedawany jako napędowy.

Prokuratura Apelacyjna skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie liczący 775 stron akt oskarżenia w tej sprawie - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prokuratury Leszek Goławski. Oskarżonym przedstawiono łącznie 93 zarzuty.

"Robert Sz. od końca 2002 roku do chwili zatrzymania w 2005 roku współdziałał z kilkoma grupami przestępczymi wprowadzającymi do obrotu paliwa, od których nie były odprowadzane żadne należności publicznoprawne w postaci podatku VAT, akcyzowego i opłaty paliwowej" - poinformował prok. Goławski.

Podobnie jak w innych sprawach paliwowych, członkowie grupy nabywali towar bezakcyzowy lub obłożony niską akcyzą, a następnie wprowadzali go do obrotu jako pełnowartościowe paliwo za znacznie wyższą cenę. Podejrzani zarabiali zatrzymując dla siebie znaczne kwoty, które w legalnym obrocie trafiłyby do Skarbu Państwa z tytułu odprowadzonych podatków VAT i akcyzy oraz opłaty paliwowej.

Jak podaje prokuratura, przestępcy korzystali z kilku źródeł pochodzenia paliwa. Np. kupowali olej opałowy, który miał być wykorzystany do celów grzewczych, co wiązało się z obłożeniem go niskimi stawkami podatku akcyzowego. Olej ten następnie był odbarwiany i sprzedawany jako pełnowartościowy olej napędowy. Członkowie grupy kupowali też nieopodatkowane komponenty, z których wytwarzali paliwo.

Robert Sz. odpowie przed sądem m.in. za kierowanie od 2002 do 2005 r. zorganizowaną grupą przestępczą, której członkowie dokonywali przestępstw przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, przestępstw karnoskarbowych i przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz zajmowali się nielegalną produkcją i dystrybucją wytworzonego paliwa.

Oskarżonym może grozić kara do 15 lat pozbawienia wolności.(PAP)

kon/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)