Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: 75 tys. osób wzięło udział w tegorocznej Industriadzie

0
Podziel się:

75 tys. osób uczestniczyło w tegorocznej Industriadzie - święcie Szlaku
Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W 42 lokalizacjach związanych z historią przemysłową
regionu znajdujących się w 24 miastach zorganizowano ponad 300 godzin imprez.

75 tys. osób uczestniczyło w tegorocznej Industriadzie - święcie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W 42 lokalizacjach związanych z historią przemysłową regionu znajdujących się w 24 miastach zorganizowano ponad 300 godzin imprez.

Tegoroczna Industriada odbyła się 8 czerwca. W piątek w Magazynie Ciekłego Powietrza na terenie kompleksu "Sztygarka" w Chorzowie podsumowano wyniki tego święta.

"Tegoroczna Industriada zdecydowanie się udała, bo i dopisała nam pogoda i uczestnicy - mieszkańcy województwa, ale nie tylko, bo mieliśmy gości z całego kraju jak również zza granicy. Coraz więcej samorządów włącza się w organizację tego dnia, coraz więcej obiektów jest wykorzystywanych w tym dniu, w związku z czym, myślimy, że Industriada będzie się nadal rozwijała i z roku na rok jej zasięg i oddziaływanie na województwo będzie coraz większe" - powiedziała dziennikarzom wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Gajewska.

Dodała, że Industriada "staje się powoli takim prawdziwym świętem województwa śląskiego", stąd powinna mieć "znaczące miejsce w budżecie województwa w latach następnych". "Bardzo byśmy chcieli, żeby budżet Industriady z roku na rok był coraz większy i mam nadzieję, że tak właśnie się stanie" - mówiła Gajewska.

W tym roku w organizację Industriady samorząd woj. śląskiego zainwestował 1,7 mln zł. 1,2 mln zł to z kolei wkład własny instytucji biorących udział w wydarzeniu.

Czwarta edycja Industriady przyciągnęła 75 tys. osób "bardzo zadowolonych z udziału w Industriadzie" - jak podkreślał zastępca dyrektora wydziału gospodarki, promocji i współpracy międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Adam Hajduga. Referował on też wyniki badania opinii, w którym 100 proc. ankietowanych było przekonanych, że Industriada musi odbyć się w kolejnym roku, a 95 proc. twierdziło, że jest to znakomity sposób na promocję regionu. Ponadto poszczególne atrakcje otrzymały wysokie noty. "To nie są nasze oceny, tylko płynące z badań realizowanych przez podmiot zewnętrzny ARC Rynek i Opinia" - podkreśił Hajduga.

Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia, badania uczestników imprezy przeprowadził na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej. Ankietowano 620 osób w 14 obiektach znajdujących się w 12 miastach. "Bardzo dobre i dobre świadectwa wystawiają jej prawie wszyscy uczestnicy (90 proc. respondentów). W skali od 1 do 5 średnia ocena wynosi 4,53. Nic zatem dziwnego, że rośnie liczba ambasadorów marki" - poinformowano.

"To jest ten moment, kiedy możemy powiedzieć, że mieszkańcy województwa śląskiego stają się powoli dumni ze swojego dziedzictwa przemysłowego" - powiedział Hajduga podczas konferencji prasowej podsumowującej czwartą edycję Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Podczas spotkania w Chorzowie poinformowano również, że stronę internetową industriada.pl odwiedziło 51 tys. osób, rozdano 45 tys. ulotek, 7 tys. osób przemieszczało się bezpłatnymi autokarami zorganizowanymi przez Metropolię Silesia, zamieszczono 600 publikacji w mediach, 334 osoby wzięły udział w konkursie "Zagadkowy szlak" łączący elementy zabawy terenowej z nowymi technologiami, zorganizowano 336 godzin wydarzeń i atrakcji, 271 imprez.

Utworzony siedem lat temu Szlak Zabytków Techniki skupia 36 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Industriada ma promować cały Szlak i jego poszczególne obiekty - rozciągnięte od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie, po Cieszyn i Żywiec.

Szlak ten jest markowym produktem turystycznym prezentującym najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe. Obiekty znajdujące się na szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W jego skład wchodzą istniejące muzea i skanseny, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy. Właścicielami poszczególnych obiektów są samorządy lokalne, osoby prywatne, przedsiębiorstwa prywatne i państwowe. (PAP)

ktp/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)