Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Apele i akcje w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o akcji zbierania podpisów w branżowych mediach
#

# dochodzi informacja o akcji zbierania podpisów w branżowych mediach #

22.06. Katowice (PAP) - Górnicza Solidarność zaapelowała do organizacji pracodawców w Polsce o wsparcie nacisków na rząd zmierzających do weryfikacji lub odrzucenia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Akcję zbierania podpisów w tej sprawie rozpoczął branżowy górniczy tygodnik.

"Polscy pracodawcy i polscy pracownicy powinni w sprawie pakietu mówić jednym głosem. Dla tych pierwszych pakiet oznacza dramatyczne pogorszenie konkurencyjności przedsiębiorstw, dla pracowników z kolei utratę miejsc pracy" - powiedział w środę szef górniczej Solidarności, Jarosław Grzesik.

Zaznaczył, że wdrożenie pakietu w obecnym kształcie w pierwszym rzędzie dotknie firmy z branż energochłonnych, co grozi przenoszeniem przez nie produkcji do innych krajów. "Poszkodowane będą również firmy z innych branż. Cena energii elektrycznej ma wpływ na koszty produkcji w każdej gałęzi gospodarki" - przypomniał szef górniczej "S".

Według szacunków ekspertów, na których powołują się związkowcy, po wprowadzeniu pakietu w 2013 r. ceny energii elektrycznej wzrosną o 30 proc. "To na początek. W kolejnych latach ceny nadal będą rosły. Ocenia się, że może to być 90-proc. skok w porównaniu z obecnymi cenami. To będzie zabójcze dla polskiej gospodarki. I nie wyobrażam sobie, że przedsiębiorcy będą czekać z założonymi rękami" - dodał Grzesik.

W przyjętym stanowisku Walne Zebranie Delegatów Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność zwróciło się też z apelem do rządu - o "natychmiastowe podjęcie działań celem weryfikacji lub odrzucenia pakietu klimatyczno-energetycznego i niezwłocznego zamrożenia jego wdrażania".

"Mam nadzieję, że głos pracowników i pracodawców zmusi rząd do podjęcia zdecydowanych działań w sprawie pakietu. Wkrótce Polska obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej i będzie to znakomita okazja, aby niezwłocznie wystąpić z żądaniem weryfikacji pakietu klimatycznego" - uważa szef górniczej "S".

To kolejny apel działających na Śląsku związków w tej sprawie. Wcześniej o doprowadzenie do rewizji pakietu klimatyczno-energetycznego podczas polskiej prezydencji zwrócili się do premiera Donalda Tuska przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Niezależnie od działań związków, akcję zbierania podpisów pod hasłem "Nie dla tego pakietu klimatycznego" rozpoczęła w środę redakcja branżowego tygodnika "Trybuna Górnicza" i portalu nettg.pl. W środowym wydaniu "Trybuny Górniczej" wydrukowano kupony, które - po przesłaniu z podpisami czytelników do redakcji - mają później trafić do osób, które - jak napisano - "w naszym kraju i Europie decydują o kształcie polityki gospodarczej i społecznej".

Kupony zawierają m.in. wyliczenie przewidywanych negatywnych skutków pakietu dla Polski oraz deklarację o treści: "Domagam się zmiany obecnie obowiązującego pakietu energetyczno-klimatycznego, tak aby Polska mogła funkcjonować na równorzędnych zasadach gospodarczych i społecznych z pozostałymi krajami Unii Europejskiej". Podobną deklarację można podpisać na portalu nettg.pl.

Jak argumentuje redakcja tygodnika publikującego już od dłuższego czasu teksty w tej sprawie, wdrożenie założeń pakietu spowoduje w Polsce utratę 220 tys. miejsc pracy do 2020 r., wzrost o 30 proc. cen za ciepło już od 2013 r., 100-procentowy wzrost cen za energię w latach 2014-2020, a także zmniejszenie wzrostu PKB od 2 do 8 proc.

Pakiet ma wejść w życie w państwach UE od 2013 r. Zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - wszystko to do roku 2020.

Szereg krajów Unii, w tym Polska, ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 r. również polskie elektrownie będą musiały kupować uprawnienia do emisji na aukcjach.(PAP)

kon/ mtb/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)