Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.01.2014 14:12

Śląskie: Chorzowianie uszyli olbrzymie serce dla WOŚP

Uszyte z kilkudziesięciu fragmentów materiału olbrzymie serce, w którego centrum jest wielka biało-czerwona flaga, stało się symbolem 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Śląsku. Przez dziewięć godzin szyło je w Chorzowie ok. 200 wolontariuszy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uszyte z kilkudziesięciu fragmentów materiału olbrzymie serce, w którego centrum jest wielka biało-czerwona flaga, stało się symbolem 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Śląsku. Przez dziewięć godzin szyło je w Chorzowie ok. 200 wolontariuszy.

"Serce ma powierzchnię ok. tysiąca metrów kwadratowych. Jego środek tworzy tzw. sektorówka, czyli wielka flaga podarowana przez Stadion Śląski. Do zszycia całości zużyliśmy ok. 400 szpulek nici i 200 igieł. Najmłodszy z wolontariuszy miał 7 lat, najstarszy 75" - relacjonowała pomysłodawczyni akcji Magdalena Sekuła.

Początkowo planowano, że serce, które można już licytować na rzecz WOŚP, zawiśnie na specjalnym stelażu w pobliżu zabytkowej wieży szybu górniczego "Prezydent", gdzie w niedzielę odbywa się wojewódzki finał Orkiestry. Ponieważ jednak przy silnym wietrze serce mogłoby zachować się jak olbrzymi żagiel, zdecydowano, że uczestnicy imprezy rozwiną je po południu nad swoimi głowami, podobnie jak kibice rozwijają wielkie flagi na stadionach. Na chorzowski finał WOŚP składają się liczne koncerty i pokazy.

Uszyte m.in. ze stadionowej flagi serce to nie jedyny sportowy akcent śląskiego finału WOŚP. Na jednym z boisk przy Stadionie Śląskim rozegrano mecz charytatywny, w którym zespół trenerów śląskich drużyn zmierzył się z reprezentacją Śląska oldbojów. Mecz wygrali oldboje 7:2. Przegraną reprezentację trenerów prowadził były selekcjoner piłkarskiej kadry narodowej Waldemar Fornalik.

"Czuję się wyróżniony propozycją poprowadzenia dziś takiej drużyny. Zgodziłem się od razu. Miałem drobne problemy zdrowotne, ale nie wyobrażałem sobie, aby nie dojechać i nie wspomóc tak szczytnego celu" - powiedział Fornalik, zaznaczając, że nie miał łatwej roli. "Przecież trzeba było kogoś posadzić na ławce rezerwowych" - wyjaśnił.

W zespole dowodzonym przez Fornalika zagrali m.in. jego były asystent z kadry Marek Wleciałowski i słowacki trener Ruchu Chorzów Jan Kocian. W składzie drużyny oldbojów wystąpili m.in. Radosław Gilewicz, Jan Furtok, Mariusz Śrutwa i Mirosław Mosór. W Gliwicach w sobotę odbył się natomiast bieg dla WOŚP z udziałem prawie tysiąca osób.

Chorzowską flagę można licytować w internecie, podobnie jak dziesiątki innych przedmiotów i pomysłów, wystawionych na aukcje dla Orkiestry. Przedmiotem licytacji jest np. możliwość piastowania przez jeden dzień urzędu rektora Uniwersytetu Śląskiego czy prezydenta Świętochłowic. Można też wylicytować dzień w urzędzie marszałkowskim i kolację z wicemarszałkiem woj. śląskiego w podziemnej restauracji, a także rejs po jeziorze z prezydentem Chorzowa jako sternikiem.

Licytowany jest przejazd popularną chorzowską kolejką linową - Elką - w towarzystwie wokalistki Ani Wyszkoni, która w gondoli kolejki ma zaśpiewać specjalnie dla zwycięzcy aukcji. W niedzielę przez godzinę Elką można jeździć bez biletu, w zamian za datek na rzecz WOŚP.

Park Śląski, na terenie którego znajduje się Elka, licytuje nazwę jednej z parkowych alejek. Tytułem alejki przez kolejny rok może być imię i nazwisko zwycięzcy aukcji lub nazwa zwycięskiej firmy. W Jaworznie już po raz piąty można na rok kupić prawo do nazwania ronda w centrum miasta. Zwycięzca licytacji otrzyma na ten czas symboliczny akt własności i będzie miał prawo do zamieszczenia na tablicy ustawionej na terenie ronda imienia i nazwiska lub nazwy firmy.

Na aukcję trafiły też m.in. czarne okulary wokalisty Muńka Staszczyka, który wieczorem zaśpiewa w Chorzowie, oraz pierścionek z oczkiem z węgla, podarowany przez mieszkającą w Mysłowicach wicepremier Elżbietę Bieńkowską. Można też wylicytować "dzień meczowy" z piłkarzami Ruchu Chorzów czy meteoryt z Planetarium Śląskiego.

Inna aukcja daje możliwość jedynej w swoim rodzaju podróży w zabytkowym wagonie salonowym z 1912 r. najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie - z Bytomia do Tarnowskich Gór. Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy zapraszają zwycięzcę innej aukcji na "ekstremalną" jazdę czołgiem PT-91.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem "Na ratunek" - zbiera pieniądze na wyposażenie dziecięcych oddziałów medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych. Do godz. 13.30 WOŚP zebrała już ponad 4,2 mln zł.(PAP)

mab/ gir/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz