Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.02.2012 12:48

Śląskie: Do 121 wzrosła liczba szkół zgłoszonych do likwidacji

Z 40 do 121 wzrosła wzrosła w województwie śląskim liczba szkół zgłoszonych do likwidacji - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Główną przyczyną są wysokie koszty utrzymania pustoszejących budynków.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Z 40 do 121 wzrosła wzrosła w województwie śląskim liczba szkół zgłoszonych do likwidacji - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Główną przyczyną są wysokie koszty utrzymania pustoszejących budynków. *

Jak wyjaśniła rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty, Anna Wietrzyk, wpłynęła już większość uchwał intencyjnych dotyczących szkół, które mogą zostać zlikwidowane z dniem 1 września tego roku.

Wśród nich znalazły się m.in. szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące, licea profilowane, technika i zawodówki. Z mapy oświatowej znikną także niektóre szkoły ponadgimnazjalne dla dorosłych - np. 21 techników uzupełniających, gdzie liczba uczniów zmalała tak znacząco, że nie udało się utworzyć żadnej klasy.

"80 proc. tych szkół nie ma naboru od kilku lat, co jest związane zarówno z niżem demograficznym, jak i brakiem zainteresowania ofertą edukacyjną danej szkoły. W niektórych przypadkach w szkołach zostały pojedyncze roczniki, które właśnie kończą naukę" - powiedziała Wietrzyk.

Dane pochodzą ze wszystkich delegatur kuratorium - dotyczą 121 szkół i 1 przedszkola. Mogą się jednak nieco zmienić, ponieważ pozostały jeszcze gminy, które nie poinformowały kuratorium o swoich planach związanych z reorganizacją sieci szkół.

Raport powstał na podstawie uchwał intencyjnych dotyczących likwidacji szkół, podjętych przez radnych miejskich i powiatowych.

Zamiar związany z likwidacją każdej szkoły samorząd musi zgłosić najpóźniej na sześć miesięcy przed terminem jej zamknięcia. Jest również zobowiązany do "skutecznego powiadomienia rodziców uczniów" (poprzez np. zebranie ich podpisów podczas zebrania w szkole) oraz kuratora oświaty, który w ciągu 14 dni opiniuje uchwały pozytywnie lub negatywnie. Opinia kuratora nie jest jednak wiążąca. W przypadku negatywnej opinii samorząd może, ale nie musi rezygnować z planów likwidacyjnych. (PAP)

ktp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz