Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Doradcy podatkowi pomagają powodzianom

0
Podziel się:

Cotygodniowe dyżury telefoniczne specjalistów, którzy doradzają powodzianom
m.in., z jakich udogodnień podatkowych mogą skorzystać i co powinni robić w razie utraty
dokumentacji podatkowej, uruchomił w środę Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

bECxZywR

Cotygodniowe dyżury telefoniczne specjalistów, którzy doradzają powodzianom m.in., z jakich udogodnień podatkowych mogą skorzystać i co powinni robić w razie utraty dokumentacji podatkowej, uruchomił w środę Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe marszałka woj. śląskiego, który objął patronat nad przedsięwzięciem, telefoniczne dyżury to element akcji informacyjnej "Doradcy Podatkowi Powodzianom".

Do końca września co tydzień doradcy podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą udzielać bezpłatnych porad osobom fizycznym i firmom, które zostały poszkodowane przez powódź.

bECxZywT

Doradcy podatkowi będą dyżurować co środa pod numerem telefonu: 513 152 218 w godz. 9-12. Na życzenie zainteresowanych doradca podatkowy będzie oddzwaniał, tak by osoba poszkodowana nie ponosiła kosztu rozmowy. W pierwszy dzień dyżuru specjaliści odebrali kilka telefonów z różnych części regionu.

Informacje o dostępnych formach wsparcia pod kątem podatków powodzianie mogą uzyskać też w oddziałach Krajowej Izby Doradców Podatkowych działających na terenach dotkniętych majowym kataklizmem.

Dla powodzian doradcy podatkowi opracowali też specjalny poradnik, który jest do ściągnięcia ze strony www.krdp.pl. W poradniku znalazły się m.in. informacje o warunkach zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od podatków od spadków i darowizn, a także o warunkach czasowego zwolnienia od podatku VAT na materiały budowlane.

Poradnik zawiera też informacje, co zrobić, jeśli nie ma możliwości złożenia deklaracji podatkowej w terminie, jeśli dokumentacja podatkowa została zniszczona lub podatnicy nie są w stanie terminowo zapłacić podatków.

bECxZywZ

Specjaliści przypominają m.in., że opodatkowaniu nie podlega rządowa pomoc: zasiłki do 6, 20 i 100 tys. zł, a także darowizny rzeczowe lub finansowe: od obcej osoby do łącznej kwoty 4,9 tys. zł na przestrzeni 5 lat, od członka dalszej rodziny - do łącznej kwoty niespełna 7,3 tys. zł oraz od członka bliskiej rodziny do łącznej kwoty ok. 9,6 tys. zł. Doradcy w poradniku tłumaczą też wyjątki od reguł, które mogą być pomocne powodzianom.

W woj. śląskim przez majową powódź poszkodowanych zostało 4536 rodzin. (PAP)

mtb/ abr/ dym/

bECxZyxu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)