Notowania

duża
08-03-2006 (15:40)

Śląskie: Dwa duże biedaszyby zlikwidowano w Zabrzu

8.3.Katowice (PAP) - Dwa nielegalne, prowizoryczne wyrobiska węgla kamiennego, nazywane na Śląsku biedaszybami, zasypano w środę w pobliżu centrum Zabrza. Według opinii okolicznych mieszkańców, z wyrobisk można było wydobyć nawet 5 ton węgla dziennie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*8.3.Katowice (PAP) - Dwa nielegalne, prowizoryczne wyrobiska węgla kamiennego, nazywane na Śląsku biedaszybami, zasypano w środę w pobliżu centrum Zabrza. Według opinii okolicznych mieszkańców, z wyrobisk można było wydobyć nawet 5 ton węgla dziennie. *

Jak powiedziała PAP Katarzyna Kuczyńska z zabrzańskiego urzędu miejskiego, wyrobiska składały się z szybów i kilkumetrowych chodników położonych około 8 - 10 metrów pod ziemią; można było w nich stać pochylając się. Węgiel wydobywano na powierzchnię za pomocą kołowrotów z linami. To pierwsze od dawna tak duże biedaszyby odnalezione w Zabrzu.

Wyrobiska odkrył patrol straży miejskiej i policji. Przed zlikwidowaniem spenetrowała je grupa ratowników górniczych, bowiem istniała możliwość, że mogą tam przebywać ludzie. Podziemne chodniki nie były w żaden sposób zabezpieczone, pracującym w nich ludziom w każdej chwili mogło grozić zasypanie.

Jak poinformowała w środę PAP Danuta Olejniczak-Milian z Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, osoby wydobywające węgiel w biedaszybach popełniają przestępstwo na szkodę Skarbu Państwa.

"Nie mamy jakiejkolwiek kontroli nad biedaszybami. Chcąc wydobywać węgiel, trzeba przede wszystkim mieć pozwolenie, spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Biedaszyby w ogóle z punktu widzenia prawa nie powinny istnieć" - zaznaczyła Olejniczak- Milian.

Szacuje się, że z takich wyrobisk można uzyskać dziennie nawet 5 ton węgla, a rynkowa cena tony węgla wynosi obecnie na Śląsku ok. 400 zł. (PAP)

mtb/ plo/

Tagi: duża, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie