Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Dwie wojewódzkie placówki zdrowotne do przekształcenia

0
Podziel się:

Dwie należące do woj. śląskiego placówki zdrowotne zostaną przekształcone w
spółki - uchwalili w poniedziałek wojewódzcy radni. Pozytywnie zaopiniowali też plany
przekształcenia w spółkę jeszcze jednej placówki oraz połączenia dwóch szpitali.

Dwie należące do woj. śląskiego placówki zdrowotne zostaną przekształcone w spółki - uchwalili w poniedziałek wojewódzcy radni. Pozytywnie zaopiniowali też plany przekształcenia w spółkę jeszcze jednej placówki oraz połączenia dwóch szpitali.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska, podczas poniedziałkowej sesji sejmiku radni przyjęli uchwały m.in. w sprawie przekształcenia w spółki Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Sosnowcu oraz Szpitala Chorób Płuc w Siewierzu (42 łóżka).

Radni pozytywnie zaopiniowali też plany przekształcenia w spółkę Wojewódzkiego Ośrodka Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój (z 564 łóżkami) oraz przyłączenia do dwóch już wcześniej połączonych szpitali wojewódzkich w Częstochowie (działających pod nazwą Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie - z 1094 łóżkami) trzeciej placówki - Szpitala Chorób Wewnętrznych "Hutniczy" - z 75 łóżkami.

"To uchwały kierunkowe, w jakim kierunku mamy iść" - zaznaczył wicemarszałek woj. śląskiego Mariusz Kleszczewski. Przypomniał, że od 2008 r. w woj. śląskim w różny sposób przekształcono już trzynaście placówek zdrowotnych - wszystkie pomyślnie.

Kleszczewski przekonywał m.in., że prowadzenie placówek w Sosnowcu i Siewierzu w formie spółek kapitałowych pozwoli na ich dostosowanie się do zachodzących w tym sektorze przemian. Ma wpłynąć na jakość i konkurencyjność ich usług, a także poprawić w nich sytuację finansowo-ekonomiczną i efektywność zarządzania.

"W Częstochowie chcemy uporządkować strukturę właścicielską. Wcześniej już były zarzuty, dlaczego do łączonych szpitali nie przyłączamy szpitala +Hutniczego+. W tamtym momencie połączenie dużego szpitala z małym, który bardzo dobrze funkcjonował, byłoby dla tego małego szpitala bardzo dużym ryzykiem" - wyjaśnił wicemarszałek.

Przypomniał, że w połączeniu w ostatnich latach dwóch dużych szpitali wojewódzkich w Częstochowie chodziło m.in. o to, by nie konkurowały ze sobą o kontrakty NFZ, a żeby powstał efekt synergii. "Ten szpital ma teraz kontrakt większy niż suma kontraktów dwóch szpitali przed połączeniem" - zaakcentował Kleszczewski.

Podczas poniedziałkowej sesji radni zdecydowali też o utworzeniu oddziału medycyny paliatywnej w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej oraz o utworzeniu poradni hematologicznej przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej.(PAP)

mtb/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)