Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Gotycki obraz "Madonna z poziomką" trafi do konserwacji

0
Podziel się:

Gotycki obraz Matki Bożej Tronującej, zwany "Madonną z poziomką", jedno z
najcenniejszych dzieł sztuki sakralnej na Żywiecczyźnie, trafi jeszcze w listopadzie do
konserwacji, która potrwa rok - poinformował w piątek rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka.

Gotycki obraz Matki Bożej Tronującej, zwany "Madonną z poziomką", jedno z najcenniejszych dzieł sztuki sakralnej na Żywiecczyźnie, trafi jeszcze w listopadzie do konserwacji, która potrwa rok - poinformował w piątek rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka.

"Obraz wymaga już natychmiastowej konserwacji. Przed jego przekazaniem konserwatorom z pracowni w Krakowie można go od piątku do 20 listopada zobaczyć w żywieckim Muzeum Miejskim" - powiedział Terteka.

Po konserwacji "Madonna z poziomką" będzie prezentowana na stałej wystawie "Sztuka Sakralna Żywiecczyzny" w Starym Zamku, gdzie mieści się muzeum.

Pierwotnie obraz był uważany za barokowy. Podczas konserwacji w 1980 roku już pierwsze badania wykazały istnienie siedmiu warstw malarskich. Pod nimi kryło się arcydzieło malarstwa późnośredniowiecznego.

Obraz przedstawia Madonnę tronującą z Dzieciątkiem, w otoczeniu aniołów. W lewej dłoni Maryja trzyma kwiat poziomki, natomiast na rączce Jezusa przysiadł zielony ptak. Zdaniem żywieckich muzealników to jedyne zachowane przedstawienie Matki Bożej z gałązką poziomki.

Na obrazie znajduje się także wizerunek fundatora - kanonika katedry krakowskiej, żywczanina ks. Andrzeja Kozatiusa wraz z patronem św. Andrzejem, a także napis "Żywiec 1625". Prawdopodobnie duchowny zakupił obraz w Krakowie i kazał na nim umieścić swój wizerunek. Fundator nie zdawał sobie sprawy, że barokowe dzieło ma średniowieczną historię. Pochodzi z II połowy XV wieku i należy do arcydzieł późnośredniowiecznego malarstwa temperowego.

Obraz jest depozytem konkatedralnej parafii w Żywcu.

Historia Starego Zamku, w którym mieści się siedziba muzeum, sięga połowy XIV wieku. Pierwszymi właścicielami miasta i zamku, potwierdzonymi w dokumentach, byli Komorowscy herbu Korczak. Dobra nadał im król Kazimierz Jagiellończyk w 1467 roku. Zamek później należał także do Wazów i Wielopolskich, a od połowy XIX wieku - do Habsburgów. (PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)