Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Innowacje efektem wspólnego projektu sfery kultury i biznesu

0
Podziel się:

#
W trzecim akapicie depeszy zamiast "Uniwersytetu Medycznego" powinno być "Uniwersytetu
Ekonomicznego"
#

# W trzecim akapicie depeszy zamiast "Uniwersytetu Medycznego" powinno być "Uniwersytetu Ekonomicznego" #

24.05. Katowice (PAP) - Wirtualne wycieczki po ciekawych miejsach, nowatorska wyszukiwarka internetowa czy system umożliwiający pognozowanie zjawisk z różnych dziedzin życia - to niektóre projekty zrealizowane na Śląsku dzięki wspólnej inicjatywie uczelni ekonomicznej i artystycznej.

W czwartek w Katowicach podsumowano wart ponad 6,3 mln zł unijny projekt, w ramach którego Uniwersytet Ekonomiczny i Akademia Sztuk Pięknych uruchomiły nowe kierunki studiów oraz płatne staże w 60 innowacyjnych firmach. 70 proc. z 230 stażystów znalazło potem pracę w przedsiębiorstwach, które przyjęły ich na staż. To dwukrotnie więcej niż średnia dla podobnych projektów.

"Mariaż sztuki i ekonomii był tym, co wyróżniało ten projekt na polskim rynku edukacyjnym. Unikatowa współpraca dwóch tak różnych uczelni zaowocowała m.in. wprowadzeniem nowych, niszowych specjalności studiów z atrakcyjnymi programami nauczania, gdzie nacisk położony był przede wszystkim na praktykę" - podkreśliła Anna Losa-Jonczyk z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Projekt "UE+ASP. Nowe media i technologie wiedzy w programach studiów ekonomicznych - synergia teorii i praktyki" śląscy naukowcy wymyślili cztery lata temu podczas morskiego rejsu "Darem Młodzieży". Pomysłodawcy przedsięwzięci uznali, że w rzeczywistości zdominowanej przez internet i nowe media tradycyjne granice między takimi dziedzinami jak informatyka, ekonomia, kultura czy sztuka, straciły swą ostrość. Postanowili stworzyć program edukacyjny, który połączy te dziedziny.

"Bez sztuki projektowania graficznego, kultury wizualnej, szeroko rozumianego designu, nie byłoby cyberprzestrzeni, która przecież także ma swoją architekturę, łączącą walory użytkowe ze stroną wizualną. Ich udane połączenie oznacza humanizację cyberprzestrzeni" - ocenił rektor katowickiej ASP prof. Marian Oslislo, wskazując, że dziś trudno oddzielić zagadnienia czysto informatyczne od estetyki komunikatu wizualnego, który jest formą sztuki.

Projekt katowickich naukowców nie ograniczał się do przedsięwzięć informatycznych. Po raz pierwszy w Polsce stworzono także specjalny program studiów dotyczący zarządzania w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej oraz podręcznik w tym zakresie - jeden z kilku, które powstały w ramach katowickiego projektu.

"Także ta dziedzina życia wymaga umiejętności i odpowiedniego zarządzania, by dobry pomysł zamienić w produkt i umiejętnie zaoferować go odbiorcom. Ekonomiści wiedzą, czym zainteresowany jest rynek produktów i usług. Potrafią sprawić, że niedochodowa instytucja kultury zmieni się w modne i ważne na mapie miasta miejsce" - przekonuje koordynator projektu prof. Jerzy Gołuchowski z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Według prof. Oslislo w zarządzaniu firmą jet ogromny obszar, gdzie swoją wiedzą mogą wykazać się projektanci. To oni, dzięki gruntownemu wykształceniu plastycznemu, mogą stworzyć dobrze odbierane przez klientów logo, interesujący układ strony internetowej czy spójną kampanię promocyjną.

Rektor ASP podkreślił, że bardzo ważne jest to, co nazywamy architekturą komunikatu wizualnego. To ona sprawia, że nie gubimy się w gąszczu danych na stronie internetowej kina, urzędu czy przychodni. Nie zawsze zdajemy sobie także sprawę, że nieodpowiednio zaprojektowane oznaczenia utrudniają nam poruszanie się po dworcach, lotniskach czy miastach.

"Większość ekonomistów zdaje sobie już dziś sprawę, że zarówno wyobraźnia artysty jak i wiedza projektanta są im potrzebne, by mogli odnieść sukces (). Podczas gdy ekonomiści podpowiadają artystom jak sprzedawać ich produkty, artyści wiedzą, jak te produkty poprawić i dać im to coś, co decyduje o sukcesie" - powiedział prof. Oslislo.

Realizatorzy projektu chwalą się także pomysłami, zrealizowanymi podczas staży studentów i absolwentów w innowacyjnych firmach. Efektem są m.in. programy do tworzenia wirtualnych wycieczek po zabytkach i ciekawych miejscach; internetowa wyszukiwarka semantyczna, pozwalająca łatwo znaleźć w internecie poszukiwane treści; chatterbot, czyli program konwersacyjny pozwalający internautom rozmawiać z wirtualnymi postaciami, czy system służący prognozowaniu rozmaitych zjawisk.

Współtwórcą tego ostatniego jest Jarosław Kudla, który odbył staż, a potem znalazł pracę, w firmie Silver Team. Stworzony przez niego system pozwala na podstawie określonych danych typować prawdopodobieństwo określonych zdarzeń - np. sytuacji na giełdzie, ale także zjawisk rynkowych, sportowych czy politycznych.

Już jako pracownik, a nie stażysta, Kudla opracował aplikację na urządzenia mobilne, dającą informacje o lekach - ich zamiennikach, a także o tym, czy i w jakim zakresie są one refundowane.(PAP)

mab/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)