Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Klaster kolejowy ma pomóc w unowocześnieniu kolei

0
Podziel się:

Firmy z branży kolejowej i ośrodki naukowo-badawcze z południa Polski
powołały klaster, w ramach którego chcą współpracować w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań
technologicznych unowocześniających polską kolej.

Firmy z branży kolejowej i ośrodki naukowo-badawcze z południa Polski powołały klaster, w ramach którego chcą współpracować w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań technologicznych unowocześniających polską kolej.

Istniejący od sierpnia ubiegłego roku Południowy Klaster Kolejowy to pionierska inicjatywa, skupiająca ponad 40 podmiotów. Przedsięwzięcie otrzymało prawie 1 mln zł dofinansowania do działalności operacyjnej w zakresie nowoczesnych technologii w transporcie kolejowym.

Publiczną inauguracją działalności klastra była środowa konferencja, towarzysząca targom transportowym w Sosnowcu. Prezentowano m.in. doświadczenia Saksońskiego Klastra Kolejowego. Z sukcesem stworzył go sześć lat temu rząd tego niemieckiego regionu. Chodziło m.in. o rozwój małych i średnich firm - często innowacyjnych, pracujących na potrzeby nowoczesnego kolejnictwa.

Podobnie może być w Polsce - przekonują inicjatorzy powołania śląskiego klastra, który docelowo może objąć także Dolny Śląsk, Opolszczyznę i Małopolskę. Współpraca ma m.in. ułatwić przepływ wiedzy, transfer technologii oraz kreowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa kolejowego.

"Przed branżą kolejową stoją ogromne wyzwania. Nasza inicjatywa klastrowa daje firmom z branży transportowej możliwość udziału w kreacji i transferze technologii kolejowych, które na rynku europejskim są normą powszechną" - ocenił prezes Południowego Klastra Kolejowego dr Adam Jabłoński.

Wiceprezes klastra dr Marek Jabłoński przekonywał, że inicjatywa daje także jej członkom szansę uczestnictwa w budowie i kreowaniu innowacji produktowych i usługowych. "Ale przede wszystkim gwarantuje możliwość bezpośredniego kontaktu grupy przedsiębiorców, którym przyświeca jeden wspólny cel" - wyjaśnił.

Klastry są jednym z najważniejszych narzędzi polityki rozwoju regionalnego i polityki innowacyjnej UE. Skupiają działające blisko siebie firmy i organizacje z pokrewnych branż (m.in. producentów, dostawców, odbiorców, dystrybutorów), które - choć na rynku ze sobą konkurują - chcą jednocześnie współpracować na rzecz wspólnego celu i korzyści. Może chodzić np. o opracowywanie, we współpracy z naukowcami, nowych rozwiązań technologicznych.

Tworzenie klastrów w woj. śląskim wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji. W regionie działają już m.in.: Innowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych, Śląski Klaster Wodny, Klaster Energetyczny, Klaster Technologii Energooszczędnych Euro-Centrum, Śląski Klaster Rewitalizacji i Technologii Środowiskowych, Śląski Klaster Multimedialny, a także klaster logistyczny w Gliwicach.

W Rudzie Śląskiej działa klaster usług "Architektura-budownictwo-geodezja", a w okolicach Bielska-Białej klaster lotniczy. Podobny chcą zainicjować władze Rybnika. Swój klaster powołali też, wspólnie z jednostkami naukowo-badawczymi, producenci maszyn i urządzeń górniczych.

Trzy klastry powołano w Częstochowie: klaster komunalny "Aglomeracja", klaster budownictwa i infrastruktury "Budosfera", a także "Plastosfera" - klaster skupiający przedstawicieli branży przetwórców polimerów.

Rodzajem klastra jest też tworząca się na Śląsku platforma współpracy, w ramach której firmy motoryzacyjne z regionu będą mogły m.in. wspólnie korzystać z usług doradczych, szkoleniowych czy edukacyjnych.(PAP)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)