Notowania

wiadomości
01.06.2012 11:04

Śląskie: "Kolej na historię" - wydawnictwa IPN w pociągach

W pociągach spółki Koleje Śląskie pojawią się wkrótce książki historyczne wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. W ten sposób katowicki oddział IPN włączy się do prowadzonej przez przewoźnika akcji "Pociąg do czytania".

Podziel się
Dodaj komentarz

W pociągach spółki Koleje Śląskie pojawią się wkrótce książki historyczne wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. W ten sposób katowicki oddział IPN włączy się do prowadzonej przez przewoźnika akcji "Pociąg do czytania".

Jak powiedziała w piątek PAP Monika Kobylańska z katowickiego IPN, książki pojawią się w pociągach na dwóch najbardziej uczęszczanych trasach: Częstochowa-Gliwice i Katowice-Wisła Głębce.

"Dzięki temu każdy, kto do tej pory nie zetknął się z naszymi publikacjami, będzie miał okazję przeczytać np. o II wojnie światowej, deportacjach Górnoślązaków czy stanie wojennym" - wyjaśniła Kobylańska.

W przekazanej przez IPN puli znajduje się ponad 150 tytułów książek naukowych, popularnonaukowych, albumów, a także biuletyny IPN. Są to zarówno pozycje wydane przez katowicki oddział Instytutu, opisujące dzieje regionu, jak i publikacje przygotowane przez centralę i inne regionalne placówki IPN.

Wśród udostępnionych podróżnym tytułów są m.in. książki "Grudzień 1981 r. w woj. katowickim", "Kościół i kultura niezależna", "Monachijska menażeria. Walka z Radiem Wolna Europa", "Aparat represji wobec ks. Jerzego Popiełuszki" czy foldery o Muzeum Izbie Pamięci Kopalni "Wujek".

Przedstawiciele IPN są przekonani, że niemal tysiąc egzemplarzy różnego rodzaju publikacji ułożonych w wagonowych bibliotekach Kolei Śląskich daje realną szansę dotarcia do szerszego niż dotąd grona potencjalnych czytelników.

"Być może część z nich na nowo zainteresuje się historią i zechce sięgnąć po inne książki wydane przez IPN" - uważa Kobylańska. Instytut przekazuje też za darmo swoje wydawnictwa do bibliotek w całym kraju w ramach akcji "Biblioteka na to czeka".

Koleje Śląskie to działająca od ubiegłego roku spółka należąca do samorządu woj. śląskiego. Od grudnia ubiegłego roku, wraz z wydawnictwem Sonia Draga, przewoźnik prowadzi kampanię promującą czytanie książek pod nazwą "Pociąg do czytania". W pociągach ustawiono 122 pułki lub pudełka z książkami - w sumie jest ich 1,5 tys. Pasażerowie mogą z nich korzystać podczas podróży.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by czytelnicy dokładali do tej kolejowej biblioteczki egzemplarze swoich książek, które już przeczytali i chcą się nimi podzielić. W ten sposób wydawcy i Koleje Śląskie pragną zachęcić pasażerów do obcowania z literaturą.(PAP)

mab/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz