Notowania

wiadomości
06.04.2011 10:51

Śląskie: Nagrody za pomoc w znalezieniu podpalaczy bytomskiego kina

O wyznaczeniu nagród dla osoby, która pomoże w zatrzymaniu sprawców nocnego pożaru kina Gloria w centrum Bytomia, zdecydowali w środę prezydent tego miasta oraz komendant bytomskiej policji.

Podziel się
Dodaj komentarz

O wyznaczeniu nagród dla osoby, która pomoże w zatrzymaniu sprawców nocnego pożaru kina Gloria w centrum Bytomia, zdecydowali w środę prezydent tego miasta oraz komendant bytomskiej policji.

Pożar wybuchł we wtorek między godziną 19 a 20 w przedwojennym budynku nieczynnego kina Gloria przy bytomskim rynku; o reaktywację kina stara się powołana przed trzema laty fundacja. Spaliła się kinowa sala i drewniany dach nad nią, wskutek pożaru wyłączone z eksploatacji zostały też części przylegających do obiektu lokali - mieszkania i biura rachunkowego.

Jak poinformował w środę rzecznik bytomskiej policji aspirant sztabowy Adam Jakubiak, prezydent tego miasta oraz komendant bytomskiej policji zdecydowali o wyznaczeniu nagród za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia kina. W obiekcie odcięte były m.in. prąd i gaz - policjanci i strażacy uważają więc, że mogło tam dojść do celowego podpalenia.

"Wskazują na to również świadkowie, którzy na chwilę przed pojawieniem się dymu widzieli wychodzące z budynku młode osoby. Wcześniej widziano je również na jednym z balkonów budynku. Podpalacze mogli być również zauważeni przez innych przechodniów, w związku z czym prosimy te osoby o kontakt z policjantami" - zaznaczył Jakubiak.

Akcję gaśniczą rozpoczęły cztery wozy i 18 strażaków z Bytomia, potem dotarły też posiłki - w szczytowym momencie 11 samochodów i 60 strażaków, m.in. z Bytomia, Chorzowa, Zabrza, Radzionkowa. Ponieważ istniało realne zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców okolicznych budynków, funkcjonariusze ewakuowali w sumie 42 osoby.

Na czas trwania akcji ratunkowej służby miejskie zapewniły mieszkańcom schronienie w autokarze. Część z nich spędziła noc w hotelach, inni u rodziny bądź znajomych. Od godzin południowych będą mogli wejść do mieszkań, by sprawdzić ich stan. Prawdopodobnie większość z nich będzie mogła szybko powrócić do nich na stałe.

Jak poinformował PAP młodszy brygadier Adam Wilk z bytomskiej straży pożarnej, wskutek pożaru wyłączone z eksploatacji zostały części przylegających do obiektu lokali - mieszkania i biura rachunkowego. Pierwsze zostało częściowo zalane, nad drugim strażacy musieli częściowo rozebrać stropodach, by zapobiec przeniesieniu się ognia na sąsiednie obiekty.

Kino Gloria powstało w 1930 r. w kilkupiętrowym modernistycznym budynku przy rynku niemieckiego wówczas Bytomia. Pod tą samą nazwą działało z przerwami do 2007 r. Obecnie właścicielem obiektu jest Bytomskie Centrum Kultury. Od 2008 r. działa fundacja zmierzająca do ponownego uruchomienia kina, której jednym z członków jest dyrektor tej instytucji Mariusz Wróbel.

W lutym tego roku powstał projekt architektoniczno-budowlany modernizacji wnętrza Glorii potrzebny, aby fundacja mogła aplikować o środki unijne na realizację przedsięwzięcia. Ze środowego wpisu Wróbla na blogu fundacji wynika, że pożar nie wyklucza szans, by kino mogło jeszcze działać.

"Ten pożar to tak naprawdę tylko jedna z wielu przeszkód, które napotykamy na drodze reaktywacji tego kultowego kina. Posuwamy się jednak do przodu i zapewniamy, że nie spoczniemy, nim dojdziemy. (). Bądźcie tylko z nami i utwierdzajcie nas nadal w przekonaniu, że jest dla kogo o tę Glorię walczyć" - napisał na blogu Wróbel.(PAP)

mtb/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz