Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Nauka kibicowania w chorzowskich gimnazjach

0
Podziel się:

Dwa i pół tysiąca gimnazjalistów z chorzowskich szkół będzie uczestniczyło w
zajęciach służących popularyzacji zasad kulturalnego kibicowania. Zajęcia mają zapobiec
chuligaństwu stadionowemu. Odbędą się w ramach projektu "Młody kibic".

Dwa i pół tysiąca gimnazjalistów z chorzowskich szkół będzie uczestniczyło w zajęciach służących popularyzacji zasad kulturalnego kibicowania. Zajęcia mają zapobiec chuligaństwu stadionowemu. Odbędą się w ramach projektu "Młody kibic".

"Baw się dobrze" - to motto przewodnie projektu "Młody Kibic", którego realizacja rozpoczyna się w siedemnastu gimnazjach w Chorzowie.

W zajęciach udział wezmą policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego, przedstawiciele klubu sportowego Ruch Chorzów, piłkarze oraz kibice, którzy nie splamili honoru drużyny.

"Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach, podczas których dowiedzą się, jakie konsekwencje grożą za chuligaństwo. Zapoznają się z odpowiedzialnością karną, jaka może grozić potencjalnym sprawcom aktów chuligaństwa" - powiedział PAP naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności w Urzędzie Miasta w Chorzowie, Jacek Króliczek.

W szkołach odbędą się prelekcje na temat odpowiedzialności karnej wynikającej z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, zostaną pokazane filmy i prezentacje multimedialne na temat przebiegu i zabezpieczenia imprez masowych (przykłady negatywne i pozytywne), ponadto każdy uczeń otrzyma ulotkę z informacją, jakie poniesie konsekwencje, jeśli złamie prawo.

Nastolatki będą się także uczyć zasad kulturalnego kibicowania w trakcie szkolnych spotkań piłkarskich.

"Wiemy, jaka jest opinia na temat polskich kibiców. Naszym celem było dotarcie do tej grupy młodzieży, która z kibicowaniem miała już pierwszy kontakt, i ukierunkowanie ich we właściwą stronę, pokazanie im pozytywnych wzorców" - tłumaczył Jacek Króliczek.

W Chorzowie kibice nie zawsze czerpią radość z futbolu. Jak podaje biuro prasowe Urzędu Miasta, każdy sezon piłkarski "związany jest z podwyższeniem niepokoju w społeczności lokalnej i wzrostem poczucia zagrożenia i lęku", bo "każda drużyna piłkarska ma swoich kibiców, nieformalną grupę tworzoną przez młodych ludzi charakteryzujących się agresywnymi zachowaniami, potrzebą wyładowania negatywnych emocji i aspołecznym zachowaniem".

Autorkami projektu są Jadwiga Fiema z wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta oraz doradca metodyczny pedagogów szkolnych w Chorzowie, Irena Świerczyńska.

Projekt powstał przy współudziale Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Klubu Sportowego Ruch Chorzów S.A. Udział w nim weźmie 2,5 tys. uczniów z klas 1. i 2. gimnazjum.(PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)