Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Nieoficjalnie: obecni prezydenci wygrali w I lub przeszli do II tury

0
Podziel się:

W większości dużych miast woj. śląskiego wybory wygrali ich dotychczasowi
prezydenci. W Katowicach, Bielsku-Białej, Tychach, Zabrzu, Jaworznie, Żorach, Siemianowicach
Śląskich, Piekarach Śląskich i Raciborzu wygrali już w pierwszej turze, w innych przeszli do
drugiej - wynika z nieoficjalnych danych.

W większości dużych miast woj. śląskiego wybory wygrali ich dotychczasowi prezydenci. W Katowicach, Bielsku-Białej, Tychach, Zabrzu, Jaworznie, Żorach, Siemianowicach Śląskich, Piekarach Śląskich i Raciborzu wygrali już w pierwszej turze, w innych przeszli do drugiej - wynika z nieoficjalnych danych.

Wyjątkiem są Świętochłowice, gdzie dotychczasowy prezydent nie przeszedł do drugiej tury. Druga tura, z udziałem dotychczasowych prezydentów, odbędzie się m.in. w Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Sosnowcu, Będzinie, Wodzisławiu Śląskim.

W Częstochowie, gdzie pełniący obowiązki prezydenta nie startował w wyborach, w drugiej turze zmierzą się Krzysztof Matyjaszczyk (komitet SLD), którego poparło 45,83 proc. wyborców, i Izabela Leszczyna z PO, która uzyskała 21,99 proc. poparcia.

W Świętochłowicach dotychczasowy prezydent Eugeniusz Moś, któremu prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne, osiągnął czwarty wynik. W drugiej turze zmierzą się Dawid Kostempski z PO i bezpartyjny Rafał Świerk. Dokładne poparcie dla tych kandydatów nie jest jeszcze znane.

W większości śląskich miast komisje wyborcze zakończyły już pracę, podając oficjalne wyniki. W kilku miejscowościach brakuje jeszcze danych z niektórych obwodów, jednak nie wpłyną one zasadniczo na wyniki. W tych miastach informacje komisji mają charakter nieoficjalny. Nie ma jeszcze danych z Zawiercia.

Spośród prezydentów wybranych w pierwszej turze najlepszy wynik osiągnęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik (komitet "Skuteczni dla Zabrza"), która dostała 75,68 proc. głosów. Prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta (KWW Jacka Krywulta, popierany przez SLD) poparło 75,29 proc. wyborców.

W Katowicach bezpartyjny Piotr Uszok otrzymał 51,6 proc. poparcia, w Żorach Waldemar Socha 59,26 proc., w Jaworznie Paweł Silbert 64,46 proc., w Tychach Andrzej Dziuba 55,94 proc., w Piekarach Śląskich Stanisław Korfanty - ponad 54 proc., w Siemianowicach Śląskich Jacek Guzy - 52,12 proc. Z reguły byli to kandydaci własnych, lokalnych komitetów. W Raciborzu pierwszej turze zwyciężył dotychczasowy prezydent Mirosław Lenk z PO, z poparciem 53,76 proc.

Jeden z najdłużej urzędujących prezydentów w Polsce, Marek Kopel - który rządzi Chorzowem od 1991 r. - w drugiej turze o reelekcję będzie walczył z kandydatem PO, Andrzejem Kotalą - dyrektorem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Bezpartyjny Kopel uzyskał 45,14 proc. głosów, a Kotala 21,45 proc. Do drugiej tury nie weszła posłanka PiS Maria Nowak, którą poparło 17,74 proc. biorących udział w głosowaniu chorzowian.

W Rudzie Śląskiej dotychczasowy prezydent Andrzej Stania (PO) w drugiej turze będzie walczył o reelekcję z bezpartyjną kandydatką Grażyną Dziedzic. W pierwszej turze Stanię, który jest prezydentem Rudy Śląskiej od 10 lat, poparło 37,02 proc. wyborców, na Dziedzic głosowało 30,89 proc. mieszkańców.

Do drugiej tury dojdzie też w Rybniku, gdzie obecny bezpartyjny prezydent Adam Fudali uzyskał 49,38 proc. głosów. W drugiej turze Fudali, który jest prezydentem Rybnika od 1998 r. zmierzy się z kandydatem PO Markiem Krząkałą, na którego głosowało 33,42 proc. biorących udział w wyborach.

Bezpartyjny prezydent Jastrzębia Zdroju Marian Janecki, który uzyskał 35,67 proc. głosów, w drugiej turze zmierzy się z kandydatką PO Aliną Chojecką, którą poparło 28,9 proc. głosujących.

Do drugiej tury dojdzie także w Bytomiu. Według prawie 99 proc. protokołów, urzędujący prezydent Piotr Koj z PO uzyskał poparcie blisko 38 proc. głosujących. W drugiej turze zmierzy się z bezpartyjnym, ale popieranym przez PiS prezesem klubu piłkarskiego Polonia Bytom Damianem Bartylą. Na tego kandydata głos oddało ponad 27 proc. głosujących.

Według wyników na podstawie ponad 99 proc. protokołów, w Gliwicach bezpartyjny prezydent Zygmunt Frankiewicz, którego poparło blisko 48 proc wyborców, w drugiej turze zmierzy się ze Zbigniewem Wygodą z PO. Wcześniej Frankiewicz zwyciężał w wyborach w pierwszej turze.

W Wodzisławiu Śląskim dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca z PO zmierzy się bezpartyjną kandydatką Anną Białek. Według prawie 83 proc. protokołów, obecnego prezydenta w pierwszej turze poparło ponad 39 proc. wyborców, a jego rywalkę - ponad 31 proc.

W Sosnowcu, według nieoficjalnych jeszcze wyników, w drugiej turze zmierzą się obecny prezydent Kazimierz Górski z SLD (ok. 39 proc. głosów) i Jarosław Pięta z PO (ok. 24 proc.). Trzeci wynik wywalczył tam kandydat Unii Pracy Maciej Adamiec (ok. 21 proc.).

W sąsiedniej Dąbrowie Górniczej również odbędzie się druga tura. Według wyników z większości komisji obwodowych obecny prezydent Zbigniew Podraza (SLD) zdobył tam ok. 40 proc. głosów. Wynik jego głównego kontrkandydata - Krzysztofa Stachowicza z PO - to ok. 25 proc.

W Będzinie w drugiej turze wyborów zmierzą się dotychczasowy prezydent, bezpartyjny Radosław Baran oraz kandydat SLD Łukasz Komoniewski. Dokładne poparcie dla nich nie zostało jeszcze podane.

Nieoficjalne wyniki wskazują też na drugą turę w Mysłowicach. Zwycięzca pierwszej tury Edward Lasok (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe), który uzyskał tam ok. 40 proc. głosów, najprawdopodobniej zmierzy się tam z ubiegającym się o reelekcję Grzegorzem Osyrą (Komitet Nowe Mysłowice), na którego zagłosowało ok. 16 proc. wyborców. Kolejny Bernard Pastuszka (PO) zdobył poparcie niespełna 15 proc.(PAP)

kon/ mtb/ lun/ mab/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)