Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o wieczornych marszach
#

# dochodzi informacja o wieczornych marszach #

01.03. Katowice (PAP) - Odsłonięciem tablicy upamiętniającej żołnierzy wyklętych w Cieszynie, licznymi koncertami, spotkaniami z kombatantami, wykładami oraz prezentacją tomiku poezji o. Łukasza Buksy uczczono w piątek Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w woj. śląskim.

Wieczorem w kilku miastach regionu odbyły się zgromadzenia publiczne, podczas których upamiętniano ofiary komunistycznych represji.

W Katowicach główne uroczystości odbyły się w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Po koncercie Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, w trakcie którego wykonano pieśni patriotyczne, odbył się apel poległych oraz prezentacja tomiku poezji o. Łukasza Buksy pt. "Trzydziestu trzech zapomnianych".

"Aparat komunistyczny tłamsił każdy akt oporu, pozbawiał głosu, tłumił krzyk, usuwał resztki człowieczeństwa, likwidując, unicestwiając w brutalny i bezwzględny sposób wszystkich sprzeciwiających się systemowi" - napisał autor we wstępie do tomiku.

W Cieszynie została odsłonięta tablica upamiętniająca 18 żołnierzy podziemia niepodległościowego z oddziału "Wędrowiec", którzy zostali zamordowani w 1946 roku przez komunistów na podstawie wyroków śmierci wydanych w politycznych procesach przed tamtejszym sądem. Najmłodszy z nich - Zygfryd Kołodziej ps. "Jastrząb" miał 18 lat. Wśród nich byli dowódcy: Paweł Heczko ps. Edek i Emil Ruśniok ps. Gustlik.

Oddział "Wędrowiec" walczył podczas wojny z szeregach AK. Po wkroczeniu Sowietów kontynuował walkę w strukturach Narodowego Związku Wojskowego, poakowskiego Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych. Wokół niego gromadzili się żołnierze wyznania ewangelickiego z terenu Śląska Cieszyńskiego. Walczyli między innymi w oddziale NSZ pod komendą kpt. Henryka Flamego "Bartka". Oddział został rozbity latem 1946 roku. Po odsłonięciu odbyła się konferencja naukowa poświęcona działalności i losom żołnierzy wyklętych na Śląsku Cieszyńskim.

Obchodom towarzyszą liczne wystawy, m.in. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie prezentowana jest ekspozycja "... O Orła w koronie - Zgrupowanie partyzanckie +Błyskawica+" - przybliżająca historię zgrupowania partyzanckiego z Podhala oraz ich dowódcy Józefa Kurasia ps. Ogień.

W Zabrzu w Zespole Szkół nr 3 można zapoznać się z dziejami patrona szkoły na wystawie "Rotmistrz Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz". Pilecki walczył z bolszewikami w 1920 roku, w kampanii wrześniowej 1939 roku, w Powstaniu Warszawskim, a w 1940 roku trafił do Auschwitz, gdzie zbierał m.in. informacje o zagładzie Żydów. Po wojnie został aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 roku.

Dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Drogoń podkreśla, że ofiar było tysiące. "Tych, którzy zostali skazani na karę śmierci funkcjonując tylko w ramach zbrojnego podziemia niepodległościowego było na pewno kilkanaście tysięcy. Gdybyśmy do tego dołączyli wszystkie inne osoby wspomagające, czy w jakiś sposób współdziałające z tymi formacjami to na pewno będzie to jeszcze większa liczba" - powiedział PAP Drogoń. Dodał, że zaangażowanych w tę działalność było ok. 200 tys. osób.

Po południu i wieczorem w związku z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w kilku miastach woj. śląskiego odbyły się zgromadzenia publiczne i marsze. Około dwóch tysięcy osób uczestniczyło w II Marszu Żołnierzy Wyklętych, który przeszedł ulicami Bielska-Białej. Wspólnie szli kombatanci AK i NSZ, związkowcy z "Solidarności", członkowie Prawa i Sprawiedliwości, grupy rekonstrukcyjne w mundurach, młodzi z organizacji narodowych - ONR, Młodzieży Wszechpolskiej, a także kibice miejscowego klubu "Stal".

Manifestanci złożyli kwiaty w miejscach kaźni żołnierzy podziemia niepodległościowego - przy dawnych siedzibach Powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku i Białej. Po marszu w intencji bohaterów podziemia odprawiona została msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. "Wasz marsz przypomniał drogę krzyżową naszych rodaków, a realizowany w piątek w naturalny sposób nawiązał do drogi krzyżowej, którą przeszedł odkupiciel człowieka Jezus Chrystus" - mówił podczas homilii proboszcz Krzysztof Ryszka.

Inny marsz przeszedł ulicami Częstochowy; według policji zgromadził około 350 osób - podobną liczbę, co w poprzednim roku. Wcześniej w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiono mszę św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo. W Katowicach około 100 manifestantów spotkało się przy pomniku Powstańców Śląskich. Zgromadzenie przebiegło spokojnie, jedynym incydentem było odpalenie kilku rac - podała policja.(PAP)

ktp/ szf/ kon/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)