Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 17:47

Śląskie obchody Światowego Dnia Użyteczności - w chorzowskim parku

W największym śródmiejskim parku w Polsce - na pograniczu Katowic i Chorzowa - odbędą się 5 listopada tegoroczne śląskie obchody Światowego Dnia Użyteczności. Planowane są m.in. bezpłatne wykłady i warsztaty łączące różne obszary wiedzy i codzienności.

Podziel się
Dodaj komentarz

W największym śródmiejskim parku w Polsce - na pograniczu Katowic i Chorzowa - odbędą się 5 listopada tegoroczne śląskie obchody Światowego Dnia Użyteczności. Planowane są m.in. bezpłatne wykłady i warsztaty łączące różne obszary wiedzy i codzienności.

Dzień obchodzony jest w ponad 40 krajach od sześciu lat. Wymyślono go, by promować ideę użyteczności. Ma to być okazja do dyskusji: co robić, by inżynierowie, naukowcy, urzędnicy czy artyści tworzyli nowoczesne, a przy tym proste, ułatwiające życie rozwiązania. W woj. śląskim Dzień obchodzono po raz pierwszy w ub. roku - w Gliwicach.

Za motyw przewodni tegorocznych obchodów na Śląsku wybrano: "Projektowanie dla społecznej przemiany". Organizatorzy chcą zachęcać do rozmowy o wpływie wynalazków, innowacji i postępowych idei, ale też zwyczajnych przedmiotów i codziennych sytuacji na przemiany społeczne, ogólny sposób myślenia i styl życia.

Otoczeniem dyskusji będą obiekty Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW): Planetarium Śląskie, hala Kapelusz oraz budynek dyrekcji Parku. Organizatorzy uznali, że historia WPKiW, powstałego dzięki zaangażowaniu społecznemu w latach 50. ub. wieku, dobrze koresponduje z głównym przesłaniem Światowego Dnia Użyteczności.

W parkowych obiektach odbywać się będą wykłady, zajęcia teoretyczno-praktyczne oraz projekty artystyczne. Ich wspólnym elementem będzie prezentacja bądź wykorzystanie pomysłów i projektów przyczyniających się do przemian w jakości życia, sposobie działania, interakcjach międzyludzkich i komunikacji.

Jeden z planowanych wykładów będzie dotyczył m.in. nowatorskich rozwiązań informatyczno-technologicznych wspomagających osoby z dysfunkcjami poznawczymi. Wykład ten, poruszający także kontekst badań nad percepcją i zachowaniami użytkowników oraz przemianami cywilizacyjnymi wynikającymi z postępującej cyborgizacji życia, poprowadzą antropolog mediów dr Anna Maj oraz antropolog cyberkultury i prezes Instytut Mediów dr Michał Derda-Nowakowski.

Inny wykład - poświęcony prowadzonym już na Śląsku eksperymentalnym, prowadzonym na odległość, operacjom serca za pomocą robota - poprowadzą naukowcy z działającej w Zabrzu Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii: dr Zbigniew Nawrat, dr inż. Paweł Kostka i dr Krzysztof Krzysztofik.

O tzw. projektowaniu współuczestniczącym, wykorzystaniu systemu informacji geograficznej i technologii gromadzenia i przetwarzania danych przestrzennych, nowych trendach w architekturze i urbanistyce, a także roli użytkownika w kreowaniu przestrzeni miejskiej będą opowiadać architekci - Ania Karłowska i Paweł Jaworski z grupy Napraw Sobie Miasto.

Wśród działań artystycznych znajdą się m.in. planowany w hali Kapelusz "Kanał kontrolny", będący jednocześnie artystyczną instalacją i spontanicznym spektaklem uczestniczącym, a także koncert projektu Chill Meal.

Organizatorzy śląskich obchodów Dnia wskazują, że przykłady nieużytecznych rozwiązań widać niemal na każdym kroku. Ogłosili więc akcję fotograficzną "Nieużytecznie", w ramach której zamierzają zebrać nadesłane absurdy codziennego życia - np. komunikacyjne - i zanieść je do odpowiednich urzędów. Zdjęcia można umieszczać i oglądać na stronie http://wudsilesia.pl/nieuzytecznie, efekty akcji mają skontrolować za pół roku dziennikarze jednego z regionalnych dzienników.

W Polsce Światowy Dzień Użyteczności obchodzono już wcześniej m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie. Głównym organizatorem otwartych dla każdego drugich śląskich obchodów Dnia jest gliwicka firma informatyczna Future Processing - współorganizator także m.in. ogólnopolskiego konkursu dla programistów Deadline24.(PAP)

mtb/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz