Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Odblokowany tor po ataku złodziei na pociąg

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o odblokowaniu toru i ilości wysypanego węgla
#

# dochodzi informacja o odblokowaniu toru i ilości wysypanego węgla #

13.08. Katowice (PAP) - Udało się już przywrócić normalny ruch na szlaku kolejowym pomiędzy Katowicami a Mysłowicami. Nad ranem w katowickiej dzielnicy Szopienice złodzieje otworzyli 12 wagonów, wysypało się z nich 100 ton węgla i złomu. Jeden tor był przez kilka godzin zamknięty.

Dyspozytor-koordynator PKP w Katowicach Zbigniew Tkacz powiedział PAP, że do ataku na pociąg relacji Katowice-Ligota - Tarnowskie Góry doszło około godz. 5.30.

"Złodzieje wyhamowali część pociągu, co doprowadziło do rozerwania składu. Trzeba było zamknąć jeden z torów od Mysłowic do Katowic" - dodał. Pracownicy, którzy zostali skierowani na miejsce, przez kilka godzin zamykali wagony i spinali je w jeden skład.

Do zajścia doszło na części szlaku kolejowego Kraków - Katowice. Po ataku na pociąg przez kilka godzin ruch w tym rejonie odbywał się wahadłowo po jednym torze. Powodowało to opóźnienia, także pociągów osobowych. Według przedstawicieli PKP nie przekraczały one kilkunastu minut.

Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Katowicach Karol Trzoński powiedział PAP, że złodzieje wysypali z wagonów łącznie około 100 ton węgla i blachy. To jeden z największych usypów w ostatnim czasie na Śląsku.

Trzoński wyjaśnił, że służby kolejowe usunęły surowiec spod wagonów tak, by mogły tamtędy jeździć pociągi. Nie oznacza to, że węgiel został zebrany z torowiska. Ma to najpóźniej do poniedziałku zrobić przewoźnik - PKP Cargo.

Do kradzieży węgla z pociągów dochodzi na Śląsku bardzo często. Złodzieje otwierają wagony i wysypują zwykle od kilku do kilkudziesięciu ton surowca, który - pozostawiany zwykle przez kolejowych przewoźników - zbierają, pakują w worki i sprzedają. Powstałe w ten sposób straty przewoźnicy liczą corocznie w milionach złotych.

Sprawców nie odstrasza monitoring, ani wzmożone patrole Straży Ochrony Kolei. Złodzieje często są uzbrojeni. Co pewien czas sokiści używają służbowej broni, aby odstraszyć napastników. Złodzieje atakują najczęściej w okolicach Rudy Śląskiej, Zabrza, Bytomia i Siemianowic, a także w Katowicach-Szopienicach i Mysłowicach. Czasem kradzieże doprowadzają do wykolejeń towarowych składów. (PAP)

kon/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)