Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Ogłoszono laureatów śląskiego etapu "Barw wolontariatu"

0
Podziel się:

Seniorzy skanujący społecznie księgozbiór Biblioteki Śląskiej, młodzież z
Gliwic pomagająca w swym otoczeniu oraz matka i córka działające na rzecz katowickich Szopienic -
to tegoroczni laureaci śląskiego etapu ogólnopolskiego konkursu "Barwy wolontariatu".

Seniorzy skanujący społecznie księgozbiór Biblioteki Śląskiej, młodzież z Gliwic pomagająca w swym otoczeniu oraz matka i córka działające na rzecz katowickich Szopienic - to tegoroczni laureaci śląskiego etapu ogólnopolskiego konkursu "Barwy wolontariatu".

Laureatów konkursu z woj. śląskiego przedstawiono we wtorek podczas zorganizowanej w Katowicach Śląskiej Gali Wolontariatu. Ich zgłoszenia zostaną przekazane do etapu krajowego. W ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu zwyciężyła Teresa Jarasz, która prowadzi warsztaty teatralne, sama pisze baśnie i reżyseruje spektakle na rzecz dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Zabrzu.

W tym roku kandydatami do nagrody z woj. śląskiego będzie m.in. piętnaścioro wolontariuszy Społecznej Pracowni Digitalizacji Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Seniorzy ci zajmują się digitalizowaniem, czyli skanowaniem tradycyjnych zasobów Biblioteki Śląskiej. Wiele spośród tych osób wykonało już znacznie ponad 10 tys. skanów.

Drugą nagrodę zdobyli młodzi uczestnicy Grupy Wolontariatu przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapeutycznym z Gliwic. Młodzież ta postanowiła bezinteresownie wykonywać proste prace, jak odśnieżanie czy porządkowanie - w swoim najbliższym otoczeniu. Ich grupa została doceniona m.in. za konsekwencję, jakość organizacji i skuteczność.

Laureatkami trzeciej nagrody zostały Barbara i Dagmara Wocław - matka i córka pracujące na rzecz katowickiej dzielnicy Szopienice. Współkoordynowały m.in. społeczną budowę placu zabaw na osiedlu Bagno, namawiają do tworzenia i dbania o osiedlowe ogródki, organizują działania na rzecz okolicznych potrzebujących.

Za udział w kilku niezależnych programach wyróżnione we wtorek zostały też osadzone z zakładu karnego w Lublińcu. Skazane wolontariacko opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi, osobami starszymi z demencją lub niepełnosprawnością, a także upośledzonymi z trzech lublinieckich domów pomocy społecznej.

Coroczny konkurs "Barwy wolontariatu" to okazja do podziękowania wolontariuszom, którzy na co dzień współpracują z organizacjami, środowiskami i osobami prywatnymi. Zgłoszeń kandydatów do nagrody dokonywać mogą organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe, samorządowe, przedsiębiorstwa realizujące program wolontariatu pracowniczego oraz osoby prywatne korzystające z pomocy wolontariuszy.

"W Katowicach w tym roku dostaliśmy do konkursu dwadzieścia kilka zgłoszeń. To były dobre zgłoszenia. Zawsze bardzo trudno wybrać najlepsze, dotyczą bowiem bardzo różnych rzeczy. Wszystkie zasługują na wyróżnienie i nagłośnienie" - zaznaczył Dariusz Stawik z Regionalnego Centrum Wolontariatu Katowice.

Śląska Gala Wolontariatu odbyła się we wtorek w katowickim Teatrze Korez na kilka dni przed przypadającym co roku 5 grudnia Światowym Dniem Wolontariusza. Podczas gali przedstawiciele Regionalnego Centrum Wolontariatu z Katowic opowiadali o swoich tegorocznych projektach.

Jednym z nich była promująca wolontariat kampania z udziałem Kamila Durczoka, Kabaretu Młodych Panów i Adama Gizy. Znany prezenter i aktorzy kabaretu włączyli się w zabawy dla niepełnosprawnych dzieci z Rybnika i Jastrzębia. Dziennikarz Adam Giza poprowadził koncert na rzecz operacji kręgosłupa chorej dziewczynki.

Inną prezentowaną w Katowicach akcją był Projektor Studencki. W ramach tego przedsięwzięcia studenci-wolontariusze docierają do dzieci i młodzieży z małych miejscowości przekazując im wiedzę i pozytywne wzorce - własnym przykładem zachęcając do dalszego rozwoju i nauki.

Niezależnie od obchodzonego 5 grudnia Światowego Dnia Wolontariusza, Komisja Europejska ustanowiła 2011 r. we wszystkich krajach członkowskich UE Rokiem Wolontariatu. W krajach wspólnoty jest łącznie 90 mln wolontariuszy, co stanowi 23 proc. dorosłej populacji Unii. W Polsce jest ich ok. 4 mln.(PAP)

mtb/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)