Notowania

prąd
24.01.2010 16:32

Śląskie: Około 600 odbiorców bez prądu

# wzrosła liczba gospodarstw pozbawionych energii elektrycznej

Podziel się
Dodaj komentarz

# wzrosła liczba gospodarstw pozbawionych energii elektrycznej

24.01. Katowice (PAP) - Około 600 odbiorców z północy woj. śląskiego nie ma energii elektrycznej - podało w niedzielę po południu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK). Prądu nie mają niektóre gospodarstwa w powiecie zawierciańskim. W niedzielę doszło tam do kolejnych awarii.

Liczba odbiorców pozbawionych prądu w regionie ciągle się zmienia - w sobotę rano było ich już tylko 100, później jednak doszło do kolejnych awarii i po południu ta liczba wzrosła do ponad 1000. W niedzielę rano na skutek nowych awarii energii elektrycznej nie miało tylko 200 odbiorców w gminie Ogrodzieniec w powiecie zawierciańskim. Później doszło do kolejnych uszkodzeń sieci w tym samym powiecie. Odciętych od dostaw prądu zostało 400 kolejnych gospodarstw.

Awarie energetyczne w woj. śląskim to efekt obfitych opadów śniegu i marznącego deszczu. Do pierwszych doszło 9 stycznia, w ostatnich dniach dotknęły łącznie ponad 100 tys. odbiorców w północnej części regionu. Część gospodarstw nie miała prądu blisko dwa tygodnie. W niektórych przypadkach mieszkańcy pozbawieni byli nie tylko energii elektrycznej, ale także ogrzewania, bieżącej wody i łączności telefonicznej.

Przedstawiciele służb energetycznych tłumaczyli, że rozmiary awarii były efektem niespotykanych od wielu lat warunków atmosferycznych. Mimo bieżącego naprawiania uszkodzeń, obciążone grubą warstwą lodu i śniegu drzewa ciągle przewracały się na linie energetyczne, powodując nowe awarie.

Od początku służbom energetycznym pomagają strażacy, którzy usuwają pochylone drzewa przy liniach energetycznych. W powiecie myszkowskim, gdzie mieszkańcy przez wiele dni nie mieli prądu, wystawiono każdego dnia patrole policji, by zapobiegały ewentualnym kradzieżom linii energetycznych i drewna z wycinki lasów.

W pomoc włączyło się też blisko 40 żołnierzy wraz z wojskowym sprzętem. Usuwali oni lód z linii energetycznych, zapewniali przejezdność dróg i wykonywali prace przy ustawianiu słupów energetycznych i wycince drzew. (PAP)

kon/ je/

Tagi: prąd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz