Notowania

wiadomości
20.11.2013 17:31

Śląskie: Osoby niepełnosprawne intelektualnie na stażach i praktykach

Około 20 osób niepełnosprawnych intelektualnie z woj. śląskiego otrzymało szansę na udział m.in. w praktykach i stażach zawodowych organizowanych w ramach projektu "Ponad granicami walczymy z barierami". Pracują m.in. jako pomoce kuchenne i pracownicy porządkowi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 20 osób niepełnosprawnych intelektualnie z woj. śląskiego otrzymało szansę na udział m.in. w praktykach i stażach zawodowych organizowanych w ramach projektu "Ponad granicami walczymy z barierami". Pracują m.in. jako pomoce kuchenne i pracownicy porządkowi.

"Ponad granicami walczymy z barierami" - to projekt poświęcony aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną, którego celem jest w szczególności umożliwienie im zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego.

Realizatorzy projektu podkreślają, że poprzez praktyki absolwenckie oraz staże zawodowe osoby niepełnosprawne intelektualnie uczą się samodzielności, nawiązują nowe relacje i poznają nowych ludzi. "Przede wszystkim jednak wiedzą, że są komuś potrzebni" - uważa koordynatorka projektu Agnieszka Kurda ze Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych "Most" w Katowicach.

Koordynatorka dodaje, że dla wielu z nich jest to pierwsze doświadczenie zawodowe. "Na początek każdej osobie przygotowujemy indywidualny plan działania, diagnozujemy jej potencjał możliwości i umiejętności. Następnie w oparciu o ten plan odbywają się warsztaty. Niektórzy uczeni są jazdy autobusem, posługiwania się nożyczkami oraz innymi narzędziami, czy pracy z maszyną do szycia. Warsztaty są dostosowywane do wymogów pracodawcy" - podkreśla Kurda.

Jak poinformowało w środę Stowarzyszenie "Most", do projektu zaangażowano ok. 20 osób niepełnosprawnych intelektualnie w wieku od 17 do 46 lat. Jedna po zakończeniu stażu została zatrudniona na stałe, a pięć dostało umowy o dzieło.

Obecnie staże i praktyki realizowane są m.in. na stanowiskach: pomocnik w domu pomocy społecznej, pomoc kuchenna, pracownik porządkowy w restauracji. Poprzednie odbyły się m.in. w myjni samochodowej, sieci meblarskiej, gdzie zadaniem stażystów było skręcanie i składanie mebli. "Kolejne 24 osoby są przygotowywane do podjęcia jakiejkolwiek aktywności zawodowej" - dodała Kurda.

Imiona uczestników projektów wraz z ich preferencjami zawodowymi znaleźć można na stronie projektu - http://ponadgranicami.org/. Strona ta ma umożliwić im m.in. zyskanie stałego zatrudnienia.

Projekt "Ponad granicami walczymy z barierami" realizują trzy organizacje z woj. śląskiego - Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych "Most" w Katowicach, Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja" z Rudy Śląskiej, Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Osób z Niepełnosprawnością i Ich Otoczenia "Razem" z Rybnika. Ich partnerem jest Gesellschaft fuer Soziale Dienstleistungen z Essen - spółka miejska prowadząca w Niemczech m.in. domy opieki dla osób starszych i bezdomnych.

Celem przedsięwzięcia współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości prawie 2 mln zł jest również adaptacja rozwiązań niemieckich do warunków polskich umożliwiających szybsze wprowadzenie osób niepełnosprawnych intelektualnie na rynek pracy, np. poprzez organizację specjalistycznych warsztatów przygotowywanych pod kątem określonego pracodawcy.

Realizacja projektu potrwa do lipca 2014 roku. (PAP)

ktp/ bno/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz