Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie otrzyma ok. 375 mln euro ze środków UE na kluczowe projekty

0
Podziel się:

Prawie 675 mln euro kosztować ma realizacja
czternastu projektów inwestycyjnych, uznanych za kluczowe dla woj.
śląskiego w latach 2007-2013. Ponad połowa tej kwoty - ok. 375 mln
euro - to unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu
Operacyjnego (RPO) Województwa Śląskiego.

Prawie 675 mln euro kosztować ma realizacja czternastu projektów inwestycyjnych, uznanych za kluczowe dla woj. śląskiego w latach 2007-2013. Ponad połowa tej kwoty - ok. 375 mln euro - to unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Śląskiego.

We wtorek - jak poinformował podczas konferencji prasowej marszałek województwa Michał Czarski - zarząd województwa przyjął czwartą, ostateczną wersję projektu RPO, która trafi teraz do resortu rozwoju regionalnego, a potem - wraz z programami innych województw - pod obrady rządu.

Autorzy kluczowych projektów mają teraz trzy kwartały na podparcie swoich pomysłów dokumentacją i konkretnymi działaniami. Jeżeli do połowy przyszłego roku przedsięwzięcia te będą nadal w sferze pomysłów, mogą być zastąpione innymi.

Trzy największe projekty, które ze względu na wartość, musi zaakceptować Komisja Europejska, to budowa odcinka Drogowej Trasy Średnicowej z Zabrza do Gliwic (ponad 300 mln euro, z czego 75 mln euro z UE), budowa nowoczesnej hali widowiskowo- sportowej w Gliwicach za 53 mln euro (ponad 41 mln euro z UE) oraz budowa nowego gmachu Muzeum Śląskiego za ponad 50 mln euro (43 mln euro ze środków UE).

Dwa uznane za kluczowe projekty, warte w sumie ponad 35 mln euro, dotyczą infrastruktury wokół międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach. Samorząd Bielska-Białej planuje rozwój infrastruktury turystycznej Beskidów za blisko 50 mln euro, a władze Jaworzna za ponad 47 mln euro chcą rozwinąć Zagłębiowską Strefę Gospodarczą.

Samorząd Częstochowy chciałby za unijne pieniądze kompleksowo odrestaurować jasnogórski klasztor (za ponad 16 mln euro) oraz zmodernizować prowadzącą do niego Aleję Najświętszej Marii Panny (za blisko 12 mln euro). Za ponad 14 mln euro rozbudowana ma być baza naukowo-dydaktyczna częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza, która w przyszłości ma być zaczątkiem Uniwersytetu Częstochowskiego.

W Katowicach za 20 mln euro ma powstać wspólna biblioteka i centrum informatyczne Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej.

Wśród projektów infrastrukturalnych za najważniejsze uznano stworzenie szybkiej kolei regionalnej z blisko 12 mln euro, budowę drogi Rybnik-Żory za 30 mln euro oraz połączenie Drogowej Trasy Średnicowej z Mysłowicami, również za prawie 30 mln euro.

Blisko 1 mld euro w ramach RPO to środki, które będą podzielone na poszczególne projekty w drodze konkursów. Przedstawiciele samorządów oraz wojewoda śląski liczą jednak, że nie będą to wszystkie unijne środki, jakie trafią do regionu. Wkrótce przygotowana będzie lista dużych, ważnych projektów, na które zabrakło pieniędzy. Mógłby znaleźć się na niej np. projekt budowy międzynarodowego centrum kongresowego w Katowicach.

Wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski uważa, że projekty takie będą mogły liczyć na środki z rekompensat, które mają otrzymać te regiony, dla których przyjęty przez rząd wariant alokacji unijnych środków na lata 2007-2013 okazał się niekorzystny. Należy do nich woj. śląskie, gdzie w przeliczaniu na jednego mieszkańca przypada znacznie mniej środków niż np. w regionach wschodniej i północnej Polski. Na rekompensaty może być przeznaczona pula nawet 12 mld euro, jednak mechanizm i sposób jej podziału nie został dotychczas ustalony. (PAP)

mab/ ura/

euro
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)