Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Otwarto Centrum Badawczo-Rozwojowe Klinik Serca

0
Podziel się:

Jedyne w Polsce centrum badań przedklinicznych i klinicznych otworzyły w
środę w Kostkowicach na Śląsku Cieszyńskim Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Testowane w nim będą
nowe urządzenia medyczne, leki oraz sposoby leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

Jedyne w Polsce centrum badań przedklinicznych i klinicznych otworzyły w środę w Kostkowicach na Śląsku Cieszyńskim Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Testowane w nim będą nowe urządzenia medyczne, leki oraz sposoby leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

"W Centrum Badawczo-Rozwojowym najnowsze odkrycia medyczne dostają szansę na bezpieczne przeniesienie z laboratorium do sali zabiegowej, gdzie mogą ratować życie pacjentów dotkniętych chorobami sercowo-naczyniowymi" - poinformował w środę Bartosz Pawłowski z biura prasowego kliniki.

Zespół pod kierownictwem kardiologa prof. Pawła Buszmana, doc. Wojciecha Wojakowskiego i dr. Krzysztofa Milewskiego, bada między innymi leki przeciw miażdżycy i zapobiegające restenozie, czyli zjawisku nawrotu zwężenia leczonej tętnicy. "Opracowywane i testowane są tu metody reparacji oraz przezskórnej implantacji zastawek serca, nowe stenty wewnątrznaczyniowe oraz nowatorskie sposoby interwencyjnego leczenia nadciśnienia tętniczego, a także metody zapobiegania uszkodzeniu poreperfuzyjnemu w zawale serca oraz metody regeneracji mięśnia sercowego i naczyń po zawale" - dodał Pawłowski.

Centrum Badawczo-Rozwojowe posiada własny bank tkanek oraz laboratorium hodowli komórkowych, które umożliwia także badania nad regeneracją serca i naczyń.

Placówka umożliwia realizowanie zaawansowanych programów szkoleniowych oraz staży naukowych dla lekarzy w zakresie diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Współpracuje ona z ośrodkami w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji, dzięki czemu lekarze mają okazję rozwijać się w międzynarodowym otoczeniu. Zdaniem prof. Buszmana powoduje to, że nie muszą oni szukać możliwości rozwoju poza Polską.

Kierownik Pracowni Doświadczalnej Centrum Krzysztof Milewski poinformował, że naukowcy obecnie prowadzą badania nad innowacyjnymi technikami leczenia chorób sercowo-naczyniowych. "Stenty nowej generacji, +zamykacze+ przegród międzyprzedsionkowych, elektroda do czasowej stymulacji serca czy balony pokrywane lekami do stosowania w celu zwalczania restenozy tętnic wieńcowych i obwodowych, to tylko niektóre z nowych technologii, jakie dzięki badaniom translacyjnym prowadzonym w CBR już wkrótce mają szansę wejść do praktyki lekarskiej" - powiedział.

Centrum powstało na bazie istniejącej od 2004 roku Pracowni Doświadczalnej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Jego celem jest rozwój pierwszego w Polsce ośrodka prowadzącego badania z zakresu medycyny translacyjnej. "Przekształcenie Pracowni w Centrum Badawczo-Rozwojowe możliwe było dzięki około 18 mln złotych z funduszy unijnych, które pozyskały Kliniki Serca" - poinformował Pawłowski.

"Centrum jest jedynym tak wyspecjalizowanym ośrodkiem w Polsce. W czasie kilkuletniej działalności udało nam się osiągnąć wiele sukcesów. Wprowadziliśmy na rynek pierwsze polskie stenty metalowe oraz stenty uwalniające leki z biodegradowalnego pokrycia, które były tak samo bezpieczne i skuteczne, lecz jednocześnie wielokrotnie tańsze niż te produkowane za granicą, dzięki czemu mogły trafić do szerokiego zastosowania" - powiedział jego pomysłodawca i współzałożyciel prof. Paweł Buszman.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca to sieć oddziałów kardiologii interwencyjnej, angiologii i kardiochirurgii w Polsce. Powstały w 2000 roku z inicjatywy wybitnych lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. Kliniki zainwestowały już kilkaset milionów złotych w rozwój infrastruktury i zakup najnowszej technologii medycznej. W ubiegłym roku w placówkach sieci hospitalizowanych było ponad 15 tys. pacjentów i wykonano ponad 10 tys. zabiegów angioplastyki tętnic wieńcowych i obwodowych. Oznacza to ponad 5 tys. wyleczonych pacjentów. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)