Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: "Pierwsza polka" w ramach obchodów Roku Horsta Bienka

0
Podziel się:

Spektakl, oparty na motywach powieści Horsta Bienka "Pierwsza polka"
zostanie wystawiony w piątek w Gliwicach - rodzinnym mieście tego zmarłego przed 20 laty
niemieckiego pisarza. 2010 r. obchodzony jest przez gliwiczan jako Rok Horsta Bienka.

Spektakl, oparty na motywach powieści Horsta Bienka "Pierwsza polka" zostanie wystawiony w piątek w Gliwicach - rodzinnym mieście tego zmarłego przed 20 laty niemieckiego pisarza. 2010 r. obchodzony jest przez gliwiczan jako Rok Horsta Bienka.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięć związanych z uczczeniem pamięci i dorobku pisarza w 80. rocznicę jego urodzin i 20. rocznicę śmierci jest gliwicki Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Piątkowy spektakl to jedno z głównych wydarzeń obchodów. Organizowane są też m.in. konkursy, warsztaty i prezentacje związane z życiem i twórczością Bienka.

"Nasze projekty cieszą się dużym zainteresowaniem. Przyczyniają się też do tworzenia podobnych inicjatyw w szkołach, które mają zapoznać uczniów z twórczością Horsta Bienka i zachęcić do pogłębiania wiedzy na jego temat" - powiedziała PAP Małgorzata Prządka z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Jednym z najciekawszych wydarzeń obchodów roku pisarza jest przygotowana specjalnie na jubileusz nowa odsłona spektaklu gliwickiego Teatru Nowej Sztuki "Pierwsza polka", według bodaj najbardziej znanej powieści Bienka. Książka, której akcja rozgrywa się w przededniu II wojny światowej w Gliwicach, powstała w wyniku tęsknoty za miastem rodzinnym i utraconym dzieciństwem.

Premiera tego przedstawienia odbyła się w 2008 r. w gliwickich Ruinach Teatru Miejskiego. W piątkowy wieczór spektakl zostanie zaprezentowany w zmienionej formie. "Zmiany w adaptacji biorą się przede wszystkim ze zmiany miejsca spektaklu, innej przestrzeni. Wątki zostały przekomponowane, wychodzimy od innego momentu historycznego i zmienia się punkt spojrzenia na całą historię" - powiedział PAP reżyser spektaklu, Dariusz Jezierski.

Według Małgorzaty Prządki, nowa adaptacja "Pierwszej polki" będzie bardziej przystępna i łatwiejsza w odbiorze dla osób nieznających jeszcze twórczości Bienka. Wszystkie bilety na spektakl zostały już sprzedane, ale najprawdopodobniej nie będzie to jedyna możliwość zobaczenia przedstawienia. "Na pewno będziemy starać się o fundusze na zorganizowanie spektakli dla szkół" - powiedziała.

Innym istotnym przedsięwzięciem w ramach roku autora "Pierwszej polki" jest organizowany wspólnie z gliwickim muzeum oraz miejskim samorządem konkurs literacki "Gliwice i Górny Śląsk jako wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe. Poszukujemy nowego Horsta Bienka".

W piątek mija ostateczny termin zgłaszania prac konkursowych, które mogą być napisane w dowolnej formie literackiej o tematyce dotyczącej Gliwic lub regionu Górnego Śląska, w kontekście szeroko pojętej tematyki polsko-niemieckiej. Zorganizowany został także konkurs plastyczny.

Rozstrzygnięcie obu konkursów nastąpi w grudniu i będzie zwieńczeniem obchodów. W tym miesiącu przypadnie też 20. rocznica śmierci pisarza. Wcześniej, w listopadzie, odbędą się warsztaty dla nauczycieli "Życie i twórczość Horsta Bienka", które mają zainspirować ich do czerpania z dorobku literackiego tego autora w pracy z młodzieżą.

Horst Bienek urodził się w 1930 r. w Gliwicach. W 1945 r. został wysiedlony do Niemiec, gdzie znalazł się w radzieckiej strefie okupacyjnej. Kilka lat później został skazany na 25 lat ciężkich prac na Syberii za rzekome działania "przeciwko polityce kulturalnej NRD". Dzięki amnestii, w 1955 r., wrócił ze Związku Radzieckiego i zamieszkał w RFN. Dzieciństwo spędzone w robotniczej części śląskiego miasta wywarło głęboki wpływ na twórczość pisarza.

"Pierwsza polka", najbardziej "gliwicka" powieść Bienka, jest częścią "Kroniki górnośląskiej", zwanej tetralogią gliwicką, w skład której wchodzą jeszcze utwory:"Wrześniowe światło", "Czas bez dzwonów" i "Ziemia i ogień". Twórczość pisarza była w Polsce do lat 80. objęta zakazem druku. Powodem była zarówno jego biografia, jak i twórczość poruszająca górnośląską i radziecką tematykę.

Więcej informacji na temat obchodów Roku Horsta Bienka można znaleźć na stronie internetowej www.horstbienek.haus.pl (PAP)

anp/ mab/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)