Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Pierwsze ślabikorze trafiły do rąk uczniów

0
Podziel się

Pierwsze egzemplarze ślabikorza - śląskiego elementarza - trafiły w
poniedziałek do rąk uczniów podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 14 z Oddziałami
Integracyjnymi w Zabrzu (Śląskie). Dzieci nauczą się z tych książek, jak zapisywać śląską mowę.

bEhNJObp

Pierwsze egzemplarze ślabikorza - śląskiego elementarza - trafiły w poniedziałek do rąk uczniów podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu (Śląskie). Dzieci nauczą się z tych książek, jak zapisywać śląską mowę.

"Gornoślonski ślabikorz" to efekt projektu "Śląski elementarz - przez oświatę do kultury regionalnej". W zeszłym roku Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana pozyskało dotację z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, która pozwoliła na przygotowanie i druk elementarza. Pierwszy elementarz do nauki języka śląskiego został opracowany przez zespół autorów pod kierunkiem prof. Jolanty Tambor.

Przez rok trwały prace nad zawartością merytoryczną i graficzną 100-stronicowego elementarza, który składa się z 46 lekcji, tematycznie ułożonych zgodnie z rokiem szkolnym. W ramach projektu 1800 egzemplarzy było dostępnych w specjalnej cenie - 2,50 zł - dla szkół, bibliotek i domów kultury.

bEhNJObr

"Zainteresowanie było tak duże, że przerosło nasze oczekiwania. Zgłosiło się 140 takich instytucji z województw śląskiego i opolskiego, prosząc łącznie o 3,5 tys. egzemplarzy. W tej sytuacji byliśmy zmuszeni redukować zamówienia, żeby książki mogło dostać więcej jednostek. To świadczy o ogromnym społecznym zapotrzebowaniu na taką publikację" - powiedział PAP prezes Pro Loquela Silesiana Rafał Adamus.

Elementarz dostępny jest w sprzedaży komercyjnej w sklepach internetowych i księgarniach. Mimo znacznie wyższej ceny - 38 zł - zainteresowanie było na tyle duże, że podjęto decyzję o dodruku. Łącznie wydrukowano dotąd 8 tys. egzemplarzy ślabikorza. (PAP)

lun/ abe/ bk/

bEhNJObS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)