Notowania

wiadomości
27.10.2011 12:59

Śląskie: Po raz 29. wręczono Nagrody im. Karola Miarki

Zofia Rozanow, prof. Stanisław Gajda, Michał Józef Lubina, prof. Idzi Panic oraz prof. Robert Rauziński to tegoroczni laureaci Nagrody im. Karola Miarki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zofia Rozanow, prof. Stanisław Gajda, Michał Józef Lubina, prof. Idzi Panic oraz prof. Robert Rauziński to tegoroczni laureaci Nagrody im. Karola Miarki.

Wyróżnienia wręczono w czwartek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach osobom, które upowszechniając wiedzę i kulturę, wzbogacają tym samym dorobek regionu. Nagroda przypomina też postać Karola Miarki - urodzonego w Pielgrzymowicach nieopodal Jastrzębia Zdroju wybitnego działacza narodowego na Górnym Śląsku.

Jak mówił dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki, wyróżnienie przyznawane przez władze województw śląskiego i opolskiego - trafia do osób wybitnych - które są doceniane już dziś, ale "w przyszłości będą stanowiły rodzaj fundamentu, na którym nasi następcy będą budować tradycję".

Zofia Roznanow jest historyczką sztuki, autorką szeregu publikacji naukowych o zabytkach Częstochowy, wieloletnią badaczką dziejów sztuki Jasnej Góry. Przez 46 lat pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk; wraz z Ewą Smulikowską opracowała m.in. pozycje "Skarby kultury na Jasnej Górze" i "Zabytki sztuki Jasnej Góry. Architektura, rzeźba, malarstwo". Obecnie m.in. prowadzi audycje popularyzatorskie w Radiu Jasna Góra.

Prof. Stanisław Gajda jest wybitnym językoznawcą i slawistą, dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, inicjatorem międzynarodowych programów badawczych. Jego zainteresowania koncentrują się wokół językoznawstwa polskiego i słowiańskiego; opublikował ponad 300 prac, m.in. poświęconych stylistyce. Jest m.in. honorowym członkiem Czeskiego Towarzystwa Językoznawczego.

Michał Józef Lubina jest społecznikiem - z wykształcenia konstruktorem, specjalistą maszyn elektrycznych, pracował też m.in. jako samorządowiec i muzealnik, pisze o kulturze i tworzy własne utwory literackie. W 1990 r. w ramach Związku Górnośląskiego zainicjował utworzenie Wszechnicy Górnośląskiej, jest też autorem m.in. treści na tablicy upamiętniającej III powstanie śląskie w katowickiej katedrze.

Prof. Idzi Panic to historyk, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Bada średniowieczną historię Górnego Śląska (m.in. Księstwa Cieszyńskiego), interesuje się również historią Moraw i Węgier. Opublikował 16 monografii, 10 tomów dokumentów łacińskich, niemieckich i czeskich oraz wiele artykułów. Jedną z ostatnich jego pozycji jest "Zachodniosłowiańska nazwa +Niemcy+ w świetle źródeł średniowiecznych".

Prof. Robert Rauziński jest ekonomistą, specjalistą polityki społeczno-ekonomicznej. Pracuje m.in. w Instytucie Śląskim w Opolu. Znany z prac nad miejscem czynnika ludzkiego w rozwoju regionu, badał m.in. struktury kadr, dynamikę i strukturę zatrudnienia oraz problemy migracji. Jest autorem ok. 30 książek, raportów i ekspertyz poświęconych problemom Śląska (zwłaszcza Opolskiego).

Nagrody im. Karola Miarki wręczane są od 1983 r. - najpierw przyznawały je władze czterech województw: bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego. Od 1999 r. czynił to marszałek woj. śląskiego, a później powrócono do tradycji honorowania nagrodą wybitnych opolan także przez marszałka woj. opolskiego.

Wśród dotychczas nagrodzonych są m.in. twórca Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk prof. Stanisław Hadyna, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, senator Dorota Simonides, ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup ewangelicki Tadeusz Szurman oraz wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 r. rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty.(PAP)

mtb/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz