Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Podręcznik edukacji regionalnej ukaże się online

0
Podziel się:

Zakończyły się prace nad treścią podręcznika edukacji regionalnej, z
którego będą mogli korzystać uczniowie szkół woj. śląskiego. Podręcznik ukaże się m.in. w wersji
online - poinformował w piątek Instytut Badań Regionalnych w Katowicach.

Zakończyły się prace nad treścią podręcznika edukacji regionalnej, z którego będą mogli korzystać uczniowie szkół woj. śląskiego. Podręcznik ukaże się m.in. w wersji online - poinformował w piątek Instytut Badań Regionalnych w Katowicach.

Prace nad podręcznikiem edukacji regionalnej rozpoczęły się w 2011 roku wraz z powołaniem Instytutu Badań Regionalnych. "Początkowo mówiło się o podręczniku do nauki historii Górnego Śląska, jednak instytut obejmuje całe województwo śląskie, dlatego postanowiliśmy, że nie może to być podręcznik wyłącznie dla części województwa" - powiedział PAP szef Instytutu Badań Regionalnych prof. Ryszard Kaczmarek.

Podręcznik podzielono na kilka bloków tematycznych - przyroda, społeczeństwo, kultura, a te z kolei na moduły odpowiadające poszczególnym regionom - Górny Śląsk, Podbeskidzie i Śląsk Cieszyński, Zagłębie Dąbrowskie i Ziemia Zawierciańska, Ziemia Częstochowska oraz Ziemia Jaworznicko-Chrzanowska.

Tematy zostały tak przygotowane, by można było je wykorzystać na różnych lekcjach, np. historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, religii/etyce, języku polskim, plastyce.

"Kraina czarnego złota", "Nieużytki poprzemysłowe - twór człowieka, eksperyment dla przyrody", "Osuwiska - trudny problem beskidzkich stoków", "Pustynia Błędowska - +fenomen polskiego krajobrazu+" - to przykładowe tematy wyznaczone do opracowania przez zespół odpowiedzialny za blok przyrodniczy. Zagadnienia społeczne obejmują np. tematykę związaną z plebiscytem i powstaniami śląskimi, kwestiami dotyczącymi autonomii województwa śląskiego w latach 1922-1939, zmieniającymi się granicami obszaru województwa, przemianami gospodarczymi po 1989 roku, historią Kościoła. Dotykają również aktualnych kwestii związanych z rynkiem pracy i budżetem województwa.

W przypadku kultury wśród proponowanych tematów znalazły się m.in. "Kazimierza Kutza wydobywanie Śląska", "Mecenat, czyli wielkie rody Zagłębia", "Sanktuaria maryjne na Jasnej Górze i w Rudach Wielkich".

Podręcznik będzie adresowany głównie do uczniów liceów ogólnokształcących. "Nauczyciele będą mogli go wykorzystywać na lekcjach" - dodaje prof. Kaczmarek.

Podręcznik będzie dostępny w wersjach papierowej i online. Instytut czyni starania, by mogli z niego korzystać również posiadacze tabletów. "Aktualnie mamy opracowaną treść podręcznika oraz materiały ikonograficzne. Chcielibyśmy go uruchomić jesienią tego roku" - powiedział prof. Kaczmarek. Dodał, że przed instytutem jest jeszcze sporo pracy związanej ze stroną techniczną tego projektu.

Instytut Badań Regionalnych został powołany w lipcu 2011 roku uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego - funkcjonuje w strukturach Biblioteki Śląskiej. Działalność rozpoczął na początku 2012 roku. Jego zadaniem jest m.in. prowadzenie działalności naukowo-badawczej nad szeroko rozumianą tematyką śląską. (PAP)

ktp/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)