Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Pole golfowe na pogórniczym terenie

0
Podziel się:

Kosztem ponad 11,5 mln zł na 26 hektarach pogórniczego terenu w Bytomiu
powstało pole golfowe. Docelowo ma być dwukrotnie większe, a wokół niego powstaną domy i obiekty
komercyjne. Wizytówką całości jest zabytkowa wieża szybowa dawnej kopalni.

Kosztem ponad 11,5 mln zł na 26 hektarach pogórniczego terenu w Bytomiu powstało pole golfowe. Docelowo ma być dwukrotnie większe, a wokół niego powstaną domy i obiekty komercyjne. Wizytówką całości jest zabytkowa wieża szybowa dawnej kopalni.

Przedsięwzięcie jest realizowane na blisko 100-hektarowym terenie dawnej kopalni Szombierki w Bytomiu. Symbolem tego terenu, gdzie od połowy XIX wieku prowadzona była działalność górnicza, jest perła modernistycznej architektury przemysłowej - zabytkowa 57-metrowa wieża szybu "Krystyna". Za tą widoczną z daleka budowlą rozciąga się poprzemysłowy teren, który w najbliższych latach ma zupełnie zmienić swoje przeznaczenie.

Otwarte oficjalnie w piątek pole golfowe ma na razie 9 dołków; docelowo, za dwa lata, ma ich być 18. To pierwsze w Polsce pole golfowe zbudowane na pogórniczym obszarze. Dołki zlokalizowane są wśród pokopalnianych stawów i zieleni, w pofałdowanym terenie. Pole zaprojektował uznany niemiecki ekspert w tej dziedzinie Christoph Stadler. W budowie uczestniczyli specjaliści z Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Projekt był kosztowny m.in. z powodu specyfiki pogórniczego terenu. Trzeba było dokonać drenażu i nawodnienia, a także m.in. sprowadzić pięć wielkich ciężarówek specjalnego torfu z Estonii. Sporym wyzwaniem technicznym było przerobienie mokradeł na jeziora. Nawieziono też 100 tys. ton piasku i humusu, odpowiednio wymodelowano zieleń.

Inwestorem jest firma Armada Development, należąca do katowickiej grupy GC Investment. Spółka kupiła pogórnicze tereny od Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń i stworzyła projekt ich kompleksowego zagospodarowania. Oprócz pola golfowego i obiektów komercyjnych znajdzie się tam m.in. zabudowa mieszkaniowa oraz dom dla seniorów.

W zamyśle ma to być nowa dzielnica miasta, spojona otwartym polem golfowym, stanowiącym przestrzeń publiczną między obiektami. Planowana jest też rewitalizacja charakterystycznej wieży szybu "Krystyna". Wartość dotychczasowych inwestycji na tym terenie, wraz z zakupem nieruchomości, sięga kilkudziesięciu milionów złotych. (PAP)

mab/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)