Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Ponad 150 uczniów pisało Eurodyktando

0
Podziel się:

Natalia Łomnicka z V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach zdobyła główną
nagrodę w piątej edycji Eurodyktanda. Tekst pisało w Katowicach ponad 150 uczniów z 16 szkół
województwa śląskiego - poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

bEEgokPp

Natalia Łomnicka z V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach zdobyła główną nagrodę w piątej edycji Eurodyktanda. Tekst pisało w Katowicach ponad 150 uczniów z 16 szkół województwa śląskiego - poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Celem konkursu jest m.in. zapoznanie młodzieży z tematyką Europejskiego Funduszu Społecznego oraz propagowanie wśród młodzieży reguł poprawnej pisowni języka ojczystego.

Inspiracją do tekstu tegorocznej edycji pt. "Hej kolęda, kolęda!" jest konkurs muzyczny EFS - Eurokolędowanie. Wydarzenie jest skierowane do realizatorów i uczestników projektów z województwa śląskiego, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

bEEgokPr

W tekście dyktanda przygotowanego przez Katedrę Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak co roku nie zabrakło pułapek językowych: "bum cyk-cyk", "zahurkotało", "chłopek-roztropek", "pseudowirtuoz". "Samosiebiechwalenie, niechby i zasadne, z rzadka jest chwalebne" - to fragment dyktanda.

Nagrodę główną, czyli wyjazd studyjny do Brukseli, ufundował patron honorowy konkursu prof. Jerzy Buzek.

Eurodyktando zorganizował Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy współpracy z Katedrą Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.(PAP)

ktp/ ls/

bEEgokPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)