Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Postulaty małych i średnich firm przekazane władzom

0
Podziel się:

Ustanowienie sejmowej komisji małych i średnich przedsiębiorstw oraz
wydzielenie w Ministerstwie Gospodarki specjalnej komórki, zajmującej się problematyką wspierania i
rozwoju takich firm - to niektóre postulaty środowiska przedsiębiorców.

Ustanowienie sejmowej komisji małych i średnich przedsiębiorstw oraz wydzielenie w Ministerstwie Gospodarki specjalnej komórki, zajmującej się problematyką wspierania i rozwoju takich firm - to niektóre postulaty środowiska przedsiębiorców.

Znalazły się one wśród rekomendacji wypracowanych podczas zorganizowanego w październiku w Katowicach I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zgromadził on w stolicy Górnego Śląska 2,5 tys. gości i ponad 100 panelistów.

Swoje pomysły i uwagi dotyczące poprawy sytuacji małego i średniego biznesu uczestnicy kongresu zgłaszali w ramach poszczególnych sesji oraz paneli. W oparciu o te opinie Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach - pomysłodawca i główny organizator spotkania - opracowała zbiór rekomendacji. W poniedziałek przekazano je regionalnym władzom. Do końca roku dokument trafi do rządu i parlamentu, a także do Komisji Europejskiej.

"Publikacja została pomyślana jako swoisty drogowskaz dla tworzenia lepszych warunków rozwoju największego sektora gospodarki, jakim są mali i średni przedsiębiorcy" - wyjaśnił prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Donocik.

Wśród zgłoszonych postulatów znalazła się m.in. konsolidacja przedsiębiorców sektora małych i średnich firm w Polsce, w celu powołania jednorodnej, ogólnokrajowej, niezależnej i samorządnej organizacji - takiej, by mogła spełnić warunki ustawowej reprezentacji w Trójstronnej Komisji Społeczno-Gospodarczej.

Przedsiębiorcy postulują również wprowadzenie deregulacji we wszystkich państwach unijnych, w celu zniwelowania barier uniemożliwiających wejście niewielkich firm na zagraniczne rynki.

Według Donocika, wydane rekomendacje to pierwszy krok w kierunku próby unifikacji prawodawstwa krajów europejskich, w tym Polski, wobec małych i średnich przedsiębiorstw. "Liczę, że z każdym kolejnym kongresem będziemy coraz bliżej właściwego rozwiązania" - powiedział prezes RIG.

Izba zapowiada, że w przyszłym roku odbędzie się druga edycja kongresu. "W woj. śląskim aż 99 proc. działających firm należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw; podobnie sytuacja przedstawia się na rynku unijnym. Stolica woj. śląskiego to dobre miejsce, by rozmawiać o gospodarczej przyszłości małych i średnich firm" - ocenił Donocik.

Wypracowane podczas pierwszego kongresu rekomendacje są dostępne na stronie internetowej www.kongresmsp.eu. Kongres jest jednym z największych spotkań biznesowych adresowanych do sektora małych i średnich firm w Europie Środkowo-Wschodniej.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach to jedna z największych organizacji samorządu gospodarczego w kraju. Działa od ponad 20 lat.(PAP)

mab/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)