Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Potomkowie powstańców śląskich wystąpią w filmie

0
Podziel się:

"Szlakiem śląskich powstańców" - to tytuł filmu, który oprowadzi widzów po
najciekawszych miejscach związanych z historią trzech powstańczych zrywów. W filmie wystąpią
potomkowie powstanców - powiedziała w poniedziałek PAP autorka filmu Aleksandra Fudala.

"Szlakiem śląskich powstańców" - to tytuł filmu, który oprowadzi widzów po najciekawszych miejscach związanych z historią trzech powstańczych zrywów. W filmie wystąpią potomkowie powstanców - powiedziała w poniedziałek PAP autorka filmu Aleksandra Fudala.

Film o powstańcach śląskich powstaje w najważniejszych miejscach związanych z powstaniami - począwszy od Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny (Opolskie), poprzez niemal wszystkie miejscowości, gdzie rozgrywały się najważniejsze powstańcze wydarzenia.

Ekipa filmowa odwiedziła także mało znane z kart historii zakątki, takie jak np. Czarny Las (Śląskie), gdzie w kwietniu 1921 roku doszło do tajnego spotkania dyktatora III powstania śląskiego i jednego z czołowych polityków II Rzeczpospolitej Wojciecha Korfantego z francuskim generałem Henrykiem Le Rondem - szefem Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej. Najprawdopodobniej właśnie w Czarnym Lesie Korfanty ostatecznie przekonał się, że tylko kolejna demonstracja zbrojna pomoże rozwiązać problem przynależności Śląska do Polski (Macierzy).

W planach są także zdjęcia na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, który został usypany w okresie międzywojennym w rocznicę przyłączenia Śląska do Polski.

Dokument "Szlakiem śląskich powstańców" nie będzie tylko faktograficzną relacją zdarzeń. Wystąpią w nim potomkowie powstańców, których odszukała autorka filmu i dziennikarka specjalizująca się w produkcjach historycznych Aleksandra Fudala - przez 19 lat związana z Telewizją Katowice, obecnie twórca niezależny.

"Niewiele pozostało pamiątek i informacji o powstańcach. Oni nie zwykli się chwalić, że brali udział w powstaniach i nie opowiadali dzieciom zbyt wiele. Przed drugą wojną światową niszczyli pamiątki powstańcze obawiając się, że kiedy to wyjdzie na jaw, ich rodzina będzie zagrożona" - powiedziała PAP Aleksandra Fudala.

Po wojnie historia powstań także była podtrzymywana w ukryciu. "Udało nam się jednak porozmawiać z rodziną, której członkowie walczyli we wszystkich powstaniach. Nagraliśmy także wnuka powstańca, który po przyłączeniu Śląska do Polski przeszedł wzdłuż nowej granicy" - zaznaczyła autorka dokumentu.

Fudala jest autorem scenariusza i reżyserem dokumentu, jego producentem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży.

Fudala ma na swoim koncie m.in. nagradzany film "W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty" oraz cykl fabularyzowanych dokumentów wyprodukowanych dla TVP Historia.

Dokument "Szlakiem śląskich powstańców" finansowany jest przez Śląski Urząd Marszałkowski. Jeszcze w tym roku film trafi do szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Premiera planowana jest na przełomie listopada i grudnia.

Rok 2011 został ustanowiony przez sejmik województwa śląskiego Rokiem Pamięci Powstań Śląskich. Cztery najważniejsze daty z tym związane to - 16/17 sierpnia 1919 - I powstanie śląskie; 19/20 sierpnia 1920 - II powstanie śląskie; 20 marca 1921 - plebiscyt; 2/3 maja 1921 - III powstanie śląskie. Dopiero trzeci zryw przesądził o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska. (PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)