Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Powstaje koalicja na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie

0
Podziel się:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach (Śląskie) buduje koalicję
na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Tworzy ją około tysiąc osób, w tym policjanci,
księża, wychowawcy przedszkoli, dyrektorzy szkół oraz pracownicy społeczni.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach (Śląskie) buduje koalicję na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Tworzy ją około tysiąc osób, w tym policjanci, księża, wychowawcy przedszkoli, dyrektorzy szkół oraz pracownicy społeczni.

"Mysłowice nie są wolne od przemocy domowej, o czym może świadczyć liczba założonych Niebieskich Kart. Obecnie mamy ich ok. 150. Dotyczą one zarówno przemocy między małżonkami, rodziców wobec dzieci, dzieci wobec rodziców, w wielu przypadkach również osób starszych" - powiedziała PAP w piątek dyrektor MOPS w Mysłowicach Sylwia Komraus.

Niebieska Karta to uregulowany ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie formularz, a zarazem cała procedura mająca na celu identyfikowanie przypadków przemocy w rodzinie, ich zgłaszanie, pomoc ofiarom i ściganie sprawców. Procedurę mogą wszcząć przedstawiciele jednostek pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, ochrony zdrowia i oświaty.

W ciągu minionych siedmiu lat, w ramach "Budowania lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie", MOPS w Mysłowicach przeszkolił ok. tysiąca osób, w tym m.in. policjantów, dyrektorów szkół, pracowników społecznych, pedagogów i psychologów szkolnych. W piątek w szkoleniu uczestniczyli m.in. pediatrzy, księża, wychowawcy przedszkoli.

"Jak wynika z badań prof. Beaty Gruszczyńskiej z Uniwersytetu Warszawskiego polskie dzieci są świadkami 60 proc. zdarzeń związanych z przemocą w rodzinie, stąd naszym celem jest uczulenie wychowawców przedszkoli na wszelkie symptomy z tym związane - sposoby rozpoznania i zrozumienia skrzywdzonego dziecka. Chodzi o to, by np. wiedzieli, co może oznaczać, kiedy małe dziecko nagle zasłania się rączkami przed osobą dorosłą" - podała Komraus.

Dodała, że istotą skutecznej pomocy ofiarom przemocy domowej jest także m.in. umiejętność komunikowania się z ofiarą przemocy. "Kiedy ofiara się przełamuje i zaczyna mówić, często płacze, niezrozumiale mówi, jest przestraszona. Ona musi wiedzieć, że jesteśmy po jej stronie. Dlatego trzeba wiedzieć jak się zachować, istotne jest też by posiadać informacje nt. form wsparcia, poinformować, że jest w mieście ośrodek interwencji kryzysowej, w którym jej pomogą" - powiedziała Komraus.

Do znajdującego się przy MOPS Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który udziela również schronienia, może się zgłosić każda rodzina. "Pomocą obejmujemy całą rodzinę, z którą pracują specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki, prawa i pracy socjalnej" - informuje MOPS. Komraus dodała, że działania na rzecz jednej rodziny mogą trwać nawet 3 lata.

Rocznie mysłowicki ośrodek udziela ok. 2 tys. porad oraz opiekuje się ok. 300 rodzinami, które doświadczyły przemocy domowej lub znalazły się w innej sytuacji kryzysowej.

Z danych resortowych za 2012 rok przedstawionych w marcu br. wynika, że procedurę Niebieskiej Karty najczęściej wszczynali policjanci i pracownicy pomocy społecznej. Rzadziej byli to pracownicy oświaty. Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że w 2012 roku policjanci wypełnili 52 tys. - więcej w miastach (ok. 30 tys.) niż na terenach wiejskich (ponad 22 tys.). Dotkniętych przemocą w rodzinie według policyjnych statystyk było w 2012 roku prawie 77 tys. osób, z czego ok. 65 proc. to kobiety, ok. 25 proc. małoletni i ok. 10 proc. mężczyźni.(PAP)

ktp/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)