Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: "Powstańczy" tramwaj wyruszył w trasę

0
Podziel się:

Dla upamiętnienia Roku Pamięci Powstań Śląskich do 2 września po
sosnowieckich i katowickich torach tramwajowych będzie jeździł tzw. powstańczy tramwaj -
poinformowało Muzeum Śląskie. Tramwaj został oklejony reprodukcjami fotografii z czasów powstań
śląskich.

Dla upamiętnienia Roku Pamięci Powstań Śląskich do 2 września po sosnowieckich i katowickich torach tramwajowych będzie jeździł tzw. powstańczy tramwaj - poinformowało Muzeum Śląskie. Tramwaj został oklejony reprodukcjami fotografii z czasów powstań śląskich.

Muzeum Śląskie zleciło wykonanie specjalnej folii z wizerunkiem pociągu pancernego (stosuje się je m.in. w reklamie). "Projekt folii jest fotomontażem różnych fotografii. Został nią wyklejony jeden ze współczesnych tramwajów" - powiedziała Danuta Kamińska-Bania z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Na folii znalazły się również reprodukcje fotografii powstańców śląskich. "Pociągi pancerne, których przykładowy wizerunek możemy zobaczyć na tramwaju, były wykorzystywane przez powstańców podczas III powstania śląskiego w 1921 roku. Łącznie zbudowano 16 takich maszyn" - tłumaczyła Kamińska-Bania.

Każda z maszyn miała swoją oryginalną nazwę, np. "Zygmunt Powstaniec", "Pieron", "Korfanty", "Kabicz", "Tadek Ślązak". W jednym pociągu pancernym mieściło się ok. 80 osób. Każdy pociąg miał pancerz, choć o różnej wytrzymałości, zależnej od materiału, z jakiego był wykonany. Jedne były obite warstwą desek wypełnionych piaskiem lub betonem, późniejsze miały osłony pancerne o grubości ok. 10 mm i dawały większe zabezpieczenie przed pociskami z karabinów i odłamkami pocisków artyleryjskich. Budowano je m.in. w górnośląskich zakładach przemysłowych i warsztatach kolejowych.

Pociągów pancernych używano głównie do patrolowania i ubezpieczania linii kolejowych, niszczenia umocnień przeciwnika, wspierania natarć własnych oddziałów. Maszyny brały udział m.in. w bojach w rejonie Góry św. Anny.

Pomysł Muzeum Śląskiego zrodził się w 90. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Dla upamiętnienia tych wydarzeń rok 2011 został ustanowiony przez sejmik województwa śląskiego Rokiem Pamięci Powstań Śląskich. Stąd na powstańczym tramwaju, poza wizerunkami dwóch autentycznych pociągów pancernych z okresu III powstania śląskiego - "Zygmunta Powstańca" i "Kabicza", znalazły się także zdjęcia powstańców oraz 4 najważniejsze daty związane z tymi wydarzeniami: 16/17 sierpnia 1919 - I powstanie śląskie; 19/20 sierpnia 1920 - II powstanie śląskie; 20 marca 1921 - plebiscyt; 2/3 maja 1921 - III powstanie śląskie.

"Chcemy przypomnieć mieszkańcom regionu te najważniejsze daty związane z historią Śląska. Można przyjąć, że jest to rodzaj edukacji przypominającej o ważnych wydarzeniach" - wyjaśniła Kamińska-Bania.

W ramach obchodów Roku Pamięci Powstań Śląskich muzeum przygotowało m.in. fotograficzną wystawę "Górny Śląsk w ogniu. Czas powstań śląskich", którą będzie można oglądać przed wejściem do muzeum do 12 sierpnia, a z myślą o internautach powstała gra "3 Dęby", w której można się wcielić w powstańca walczącego o przyłączenie Śląska do Polski oraz poznać przy okazji fakty historyczne.

Gra jest dostępna jest stronie internetowej - www.muzeumslaskie.pl (PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)