Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Powtórna koronacja figury Matki Bożej Leśniowskiej

0
Podziel się:

Siedem miesięcy po głośnej kradzieży koron, zdobiących XIV-wieczną figurę
Matki Bożej Leśniowskiej - Patronki Rodzin, w sanktuarium w Leśniowie k. Myszkowa (Śląskie) odbyła
się w sobotę uroczystość ponownej koronacji figury.

Siedem miesięcy po głośnej kradzieży koron, zdobiących XIV-wieczną figurę Matki Bożej Leśniowskiej - Patronki Rodzin, w sanktuarium w Leśniowie k. Myszkowa (Śląskie) odbyła się w sobotę uroczystość ponownej koronacji figury.

Ceremonii, z udziałem tłumnie zgromadzonych wiernych oraz przedstawicieli regionalnych władz, przewodniczył metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak. W homilii przypomniał on poprzednią koronację figury, w sierpniu 1967 r., wskazując również na współczesne przesłanie aktu koronacji.

"Koronacja to jest wielki akt, akt wielkiego momentu - akt uwielbienia Boga" - podkreślił metropolita. Wskazał, że na chwałę i radość, związaną z rekoronacją figury oraz znaczeniem leśniowskiego sanktuarium, nakłada się także cierpienie, spowodowane kradzieżą koron, które - jak mówił - były "jakby relikwią", bo wiążą się także z błogosławionym Janem Pawłem II i kandydatem na Ołtarze, kard. Stefanem Wyszyńskim.

Korony, zdobiące wcześniej figurę, zostały skradzione 2 grudnia ub. roku. Nie miały dużej wartości materialnej, ale wielką wartość historyczną. Poprzedniej koronacji dokonał 44 lata temu ówczesny prymas, kard. Stefan Wyszyński, a mszę celebrował metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II.

Sprawców kradzieży nie wykryto, mimo wyznaczenia wysokiej nagrody pieniężnej.

"Nasze stanowisko w tej bardzo bolesnej i przykrej sytuacji musi być takie, jakie było stanowisko Pana Jezusa na krzyżu: odpuść im, bo nie wiedzą co czynią. Podobne czyny same się potępiają; jest w nich nikczemność, czarność ludzka; jakieś straszne pogubienie się człowieka, który dla zysku, dla materii, potrafi dokonywać czynów świętokradztwa" - powiedział w sobotę abp Nowak.

Skradzione korony pochodziły z 1746 r. Zostały wykonane na zlecenie ówczesnego przeora klasztoru, o. Raciborskiego, przez złotnika z Częstochowy Jana Szabelskiego.

Nowe korony dla figur Matki Bożej i Dzieciątka powstały z wotów, składanych przez pielgrzymów. Wkomponowano w nie także perłowy różaniec, który Jan Paweł II złożył na Jasnej Górze. Gotowe korony półtora tygodnia temu poświęcił w Rzymie papież Benedykt XVI. Podczas sobotnich uroczystości zostały one przyniesione w procesji, podobnie jak figura Matki Bożej.

Drewniana figura Matki Bożej Leśniowskiej - Patronki Rodzin jest uznawana za jedną z najpiękniejszych figur gotyckich w Polsce. 70-centymetrowa lipowa figurka pochodzi z XIV wieku. Maryja, ubrana w różową sukienkę i niebieski płaszcz, z odcieniami srebrnego, niesie na prawym ramieniu Dzieciątko Jezus unoszące rączkę w geście błogosławieństwa. Postać Madonny zdaje się lekko pochylać pod ciężarem Jezusa, a jej oblicze jest delikatnie uśmiechnięte.

Leśniów to dzielnica miejscowości Żarki k. Myszkowa, znana głównie z mieszczącego się tam Sanktuarium Patronki Rodzin oraz paulińskiego nowicjatu. Od 627 lat znajduje się tam znana z licznych łask drewniana figurka Madonny z Dzieciątkiem. Maryja, czczona w tamtejszym sanktuarium jako Leśniowska Pani, uważana jest za szczególną opiekunkę rodzin.(PAP)

mab/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)