Notowania

wiadomości
16.03.2011 15:19

Śląskie: Prof. Tambor pełnomocniczką wojewody ds. mniejszości

Językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jolanta Tambor, została pełnomocniczką wojewody śląskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych - podały w środę służby prasowe wojewody.

Podziel się
Dodaj komentarz

Językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jolanta Tambor, została pełnomocniczką wojewody śląskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych - podały w środę służby prasowe wojewody.

Do jej zadań będzie należało koordynowanie działań na rzecz mniejszości w regionie. Ma dbać o respektowanie praw mniejszości, przeciwdziałać ich naruszaniu oraz dyskryminacji osób należących tych środowisk. Ma też pomagać w rozwiązywaniu ich problemów oraz pilnować respektowania praw osób posługujących się językiem regionalnym.

Jako pełnomocnik wojewody prof. Tambor ma współpracować organizacjami pozarządowymi, samorządami oraz współdziałać z departamentem wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Będzie też opiniowała i oceniała projekty dotyczące podtrzymywania tożsamości narodowej oraz programów na rzecz mniejszości w woj. śląskim.

Prof. Jolanta Tambor jest językoznawczynią, działa w Komisji Kultury Języka oraz Komitetu Językoznawczego Polskiej Akademii Nauk, a także w Polskim Towarzystwie Językoznawczym i Towarzystwie Miłośników Języka Polskiego. Jest orędowniczką utworzenia podyplomowych studiów regionalnych oraz uznania śląskiego za język regionalny. Kierowała zespołem autorów przygotowujących wydanie w ub. roku przez stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana i Towarzystwo Piastowania Śląskiej Mowy Danga "Gornoślonskiego ślabikorza". To pierwszy śląski elementarz, składający się z 46 lekcji ułożonych tematycznie zgodnie z rokiem szkolnym.

Kilka dni temu wojewoda Zygmunt Łukaszczyk zaprzeczył sugestiom regionalnych mediów, by poszukiwanie kandydata na pełnomocnika ds. mniejszości miał zlecić mu resort spraw wewnętrznych w związku ze zbliżającym się spisem powszechnym. Zaznaczył że nie wiąże się to także z niedawnym sukcesem Ruchu Autonomii Śląska w wyborach samorządowych i wejściem lidera Ruchu Jerzego Gorzelika do zarządu województwa.

Wojewoda przypomniał, że choć w poprzednim spisie powszechnym w 2002 r. na terenie woj. śląskiego narodowość śląską zadeklarowało 148 tys. osób (24 tys. w woj. opolskim), obecnie - w świetle ustawy - Ślązacy nie są mniejszością narodową.

Tłumacząc powody ustanowienia pełnomocnika wojewoda argumentował m.in., że dotąd mniejszości nie miały - na szczeblu regionu - do kogo zwracać się ze swoimi problemami, tymczasem podobne stanowiska stworzono już w większości województw.

Na co dzień prof. Tambor m.in. kieruje Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Szkoła zajmuje się nauczaniem języka polskiego oraz promowaniem kultury polskiej, Polski i Śląska wśród cudzoziemców i Polonii - od 1991 r. wykształciła tysiące studentów z całego świata oraz nauczycieli języka polskiego jako języka obcego. (PAP)

kon/ mtb/ mab/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz