Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rezerwat w Jankowicach powiększył się o siedem młodych żubrów

0
Podziel się:

Jankowicki rezerwat powiększył się w tym roku o siedem młodych żubrów -
poinformowało we wtorek PAP Nadleśnictwo Kobiór (Śląskie). Obecnie liczba zwierząt w rezerwacie
oraz dostępnej dla turystów zagrodzie wynosi 45.

Jankowicki rezerwat powiększył się w tym roku o siedem młodych żubrów - poinformowało we wtorek PAP Nadleśnictwo Kobiór (Śląskie). Obecnie liczba zwierząt w rezerwacie oraz dostępnej dla turystów zagrodzie wynosi 45.

"Każdego roku stado powiększa się o 6 do 8 cieląt. Można więc powiedzieć, że przyrost utrzymuje się na stałym poziomie, a populacja się odnawia. Jesteśmy zadowoleni" - powiedział PAP Grzegorz Cekus z Nadleśnictwa Kobiór.

Zgodnie z tradycją narodziny wszystkich zwierząt są odnotowywane w Księdze Rodowodowej Żubrów. Urodzone w rezerwacie żubry otrzymają imiona zaczynające się od liter "Pl" (pszczyńska linia żubrów) lub "Po", co oznacza, że ich pula genowa ma związek z żubrami pochodzącymi z innych hodowli.

Historia pszczyńskich żubrów rozpoczęła się w 1865 roku, kiedy sprowadzono je w wagonie towarowym z Rosji. Car rosyjski w ramach wymiany otrzymał od księcia Jana Henryka XI Hochberga von Pless 20 jeleni. Wtedy żubry były głównie atrakcją łowiecką. W okresie międzywojennym stado zostało przetrzebione. Po wojnie rozpoczęła się odbudowa stada, ale zwierzęta nękały choroby. Rezerwat miał więc status ośrodka zamkniętego.

Obecnie rezerwat obejmuje ok. 740 ha. W 2006 roku powstała przy nim odrębna, otwarta dla turystów zagroda oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Łącznie w rezerwacie i zagrodzie żyje 45 żubrów.(PAP)

ktp/ je/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)