Notowania

wiadomości
12.12.2011 18:48

Śląskie: Rozdano nagrody marszałka w dziedzinie kultury

Dziewięcioro artystów i animatorów kultury otrzymało w poniedziałek w Katowicach nagrody marszałka województwa śląskiego za działalność na rzecz rozwoju i promocji kultury regionu śląskiego. Wyróżnienia przyznawane są od 2000 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziewięcioro artystów i animatorów kultury otrzymało w poniedziałek w Katowicach nagrody marszałka województwa śląskiego za działalność na rzecz rozwoju i promocji kultury regionu śląskiego. Wyróżnienia przyznawane są od 2000 roku.

"Sądzę, że wymiar finansowy tej nagrody ma mniejsze znaczenie; najważniejsze jest to, że możemy wyróżnić artystów, którzy rozsławiają nasze województwo" - ocenił podczas poniedziałkowej gali wręczenia nagród marszałek województwa, Adam Matusiewicz.

Marszałek życzył nagrodzonym "życzliwych krytyków, hojnych mecenasów i pełnych sal".

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach. Za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury dostali je: honorowa prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Katowicach Otylia Czerny (za działalność na rzecz amatorskiego ruchu teatralnego), znana kostiumolog Barbara Ptak (za upowszechnianie dzieła scenicznego) oraz animator kultury z Żywiecczyzny Tadeusz Trębacz (za upowszechnianie folkloru i sztuki ludowej).

Nagrody artystyczne otrzymali: za osiągnięcia w dziedzinie plastyki - malarz i prof. Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Jacek Rykała; za osiągnięcia w dziedzinie sztuki aktorskiej - aktor Teatru Śląskiego w Katowicach Grzegorz Przybył; za osiągnięcia w dziedzinie plastyki - tyski artysta Eryk Pudełko.

W kategorii młodych twórców wyróżnieni zostali: Marcin Białas za osiągnięcia w dziedzinie plastyki; Marek Kołbuk za osiągnięcia w dziedzinie teatru; Mikołaj Pospieszalski za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Ten ostatni nie mógł odebrać nagrody osobiście - zrobili to za niego rodzice.

Jak powiedziała PAP wicedyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Gabriela Gros, wybierając laureatów kapituła nagrody bierze pod uwagę wieloletnie osiągnięcia twórcze o charakterze ponadlokalnym. Kandydatów mogły zgłaszać instytucje kulturalne, związki twórcze, uczelnie, wydziały kultury w samorządach.

Marszałek województwa śląskiego honoruje nagrodami artystów i działaczy w dziedzinie kultury od 2000 r. W tym roku każdy z laureatów otrzymał po 5 tys. zł.(PAP)

ktp/ mab/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz