Notowania

fotografia
06.11.2009 18:54

Śląskie: Rozpoczął się 3. Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej

Ponad stu autorów fotografii otworkowej - wykorzystującej najprostsze techniki utrwalania obrazu - zaprezentuje swoje zdjęcia w ramach trzeciego Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO). Imprezę zainaugurowano w piątek w Rybniku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad stu autorów fotografii otworkowej - wykorzystującej najprostsze techniki utrwalania obrazu - zaprezentuje swoje zdjęcia w ramach trzeciego Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO). Imprezę zainaugurowano w piątek w Rybniku.

Prace wykonane techniką otworkową, autorów m.in. z Polski, Francji, Argentyny, Australii, USA i Rosji, będzie można oglądać w listopadzie w ok. 50 galeriach woj. śląskiego, m.in. w Katowicach, Częstochowie, Sosnowcu, Jastrzębiu Zdroju i Chorzowie.

Fotografia otworkowa polega na wykonywaniu zdjęć bez użycia obiektywu. Zdjęcie powstaje, gdy do aparatu - za który może posłużyć np. puszka po kawie - przez niewielki otwór pełniący rolę obiektywu wpada światło tworząc obraz na kliszy fotograficznej zamontowanej na wewnętrznej ścianie pudełka.

"Każdy aparat otworkowy jest w zasadzie niepowtarzalny. Daje to możliwości, które można wykorzystać do samodzielnego kształtowania obrazu, ponieważ fotografujący nie jest uwięziony w parametrach narzuconych przez firmy produkujące sprzęt fotograficzny" - powiedziała w piątek PAP współorganizatorka festiwalu Barbara Englender.

Zdaniem Englender, wyjątkowość fotografii otworkowej polega też na tym, że pozwala na materiale światłoczułym zarejestrować upływ czasu - zmiany w wyglądzie fotografowanego obiektu, jego otoczenia oraz natężenia światła. Czas naświetlenia kliszy w fotografii otworkowej może bowiem trwać od kilku minut do nawet kilku miesięcy.

"To zniekształcenie perspektywy lub obrazu pozwala uchwycić rzeczywistość w zupełnie inny sposób niż zwykłym aparatem" - oceniła Englender.

OFFO odbywa się na Śląsku co dwa lata. Tegoroczną imprezę zainaugurował w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach wernisaż prac Izabeli Just-Szymkowiak, Barbary Panek-Sarnowskiej i Anny Wydrych.

Udział w festiwalu wezmą uznani artyści zajmujący się fotografią otworkową, m.in. wykładowcy uczelni artystycznych oraz fotografowie należący do Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski i Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej.

Z zagranicznymi "otworkowcami" będzie można spotkać się m.in. 12 listopada w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy "Amerykańskie Metafory - Współczesna Fotografia Otworkowa". Dzień później do katowickiej galerii ZPAF zawitają m.in. Thomas T"pler z Niemiec, Marie-Noelle Leroy z Francji oraz Pedro Vidal Bavio z Argentyny.

Wystawom towarzyszyć będą pokazy filmów otworkowych, wykłady oraz spotkania z autorami zdjęć. Program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: www.offo2009.ovh.org. (PAP)

toe/ mtb/ hes/ mag/

Tagi: fotografia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz