Notowania

wiadomości
19.05.2013 16:18

Śląskie: Rozpoczęło się VI Metropolitalne Święto Rodziny

Msze święte w archikatedrze w Katowicach oraz katedrach w Gliwicach i Opolu zainaugurowały w niedzielę na Śląsku VI Metropolitalne Święto Rodziny. W tym roku przebiega ono pod hasłem "Rodzina wiarygodna".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Msze święte w archikatedrze w Katowicach oraz katedrach w Gliwicach i Opolu zainaugurowały w niedzielę na Śląsku VI Metropolitalne Święto Rodziny. W tym roku przebiega ono pod hasłem "Rodzina wiarygodna". *

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podkreślił, że rodzina oparta na wierze w Boga i na poszanowaniu ludzkiej godności zawiera w sobie zalążki wszystkich relacji określających właściwy kształt ludzkiego życia. "Osoby tworzące rodzinę obdarzają siebie fundamentalnym zaufaniem, po prostu sobie nawzajem wierzą, co daje poczucie bezpieczeństwa i posiadania pogłębionej świadomości, że są wokół mnie ludzie - rodzice, rodzeństwo, na których mogę w każdej sytuacji liczyć, że udzielą mi wsparcia i bezinteresownej pomocy" - powiedział abp Skworc. Dodał, że to poczucie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w czasach, kiedy systemy społecznego zabezpieczenia - z którymi wiążemy, wiązaliśmy nadzieje na dostatnią i spokojną przyszłość - stają się niewiarygodne i niewydolne.

Nawiązując do przysięgi Hipokratesa, metropolita katowicki zaapelował: "Nie szkodźcie rodzinie, bo przecież szkodzicie sobie. Czy tak trudno to zrozumieć?". Przypomniał, że bł. Jan Paweł II przestrzegał przed przymierzem demokracji z relatywizmem etycznym. Metropolita katowicki zwrócił też uwagę, że tak jak rodzina jest środowiskiem miłości, podobnie rodzina Kościoła i społeczeństwa powinny być środowiskami miłości, opartej na sprawiedliwości i poszanowaniu ludzkiej godności.

Po zakończeniu mszy św. abp Skworc i uczestniczący w niej kapłani udzielili indywidualnego błogosławieństwa dzieciom i kobietom w ciąży.

Na Metropolitalne Święto Rodziny złożą się koncerty, spektakle i festyny. Jego artystyczną inauguracją był sobotni koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Artyści zaprezentowali widowisko "Wesele na Górnym Śląsku". Kolejnymi imprezami będą: VIII Kiermasz Wydawców Katolickich, V Chorzowski Bieg Rodzinny w Parku Śląskim w Chorzowie, czy premiera spektaklu "Serce" Edmunda de Amicisa w Teatrze Ateneum w Katowicach.

W Metropolitalne Święto Rodziny wpisuje się też tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, która odbędzie się w przyszłą niedzielę, wraz z poprzedzającym ją Sympozjum Piekarskim. Tegoroczne Święto zakończy koncert galowy przeglądu "Śląskie Śpiewanie", który ma się odbyć 2 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury.

Metropolitalne Święto Rodziny zrodziło się w roku 2008 z inicjatywy ówczesnej wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek i prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, a także dzięki wsparciu abp. Damiana Zimonia, ówczesnego metropolity katowickiego. Zasadniczym celem święta stała się promocja rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary oraz budowania trwałych więzi społecznych.

W jego organizację włączyły się przede wszystkim władze samorządowe śląskich miast, Górnośląski Związek Metropolitalny "Metropolia Silesia", parafialne struktury Kościoła, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz osoby fizyczne. W tym roku w obchody święta obok województwa śląskiego włączyło się również bardzo aktywnie województwo opolskie.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest prezydent Zabrza. Poza przedstawicielami miast z województw śląskiego i opolskiego w organizację święta włączają się także m.in. organizacje samorządowe, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Księgarnia Św. Jacka, Biblioteka Śląska oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".(PAP)

lun/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz