Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rozpoczęły się zajęcia szkoły j. polskiego dla obcokrajowców

0
Podziel się:

Ponad stu pięćdziesięciu obcokrajowców przyjechało w niedzielę do Cieszyna,
żeby wziąć udział w 21. Letniej Szkole Języka, Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego
- poinformował rzecznik prasowy szkoły Marcin Maciołek.

Ponad stu pięćdziesięciu obcokrajowców przyjechało w niedzielę do Cieszyna, żeby wziąć udział w 21. Letniej Szkole Języka, Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego - poinformował rzecznik prasowy szkoły Marcin Maciołek.

Kurs w ramach 21. Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej w Cieszynie organizowany przez Uniwersytet Śląski potrwa miesiąc. "Bardzo nas cieszy, że jest aż tyle osób chce się uczyć języka polskiego i poznawać naszą kulturę. Wśród nich widziałem wiele znajomych twarzy osób, które w poprzednich latach także nas odwiedzały" - powiedział w niedzielę PAP rzecznik szkoły Marcin Maciołek.

Słuchacze pochodzą z 28 krajów świata, m.in. z Kuby, Nigerii, Egiptu, Tunezji, Kanady, Niemiec, Rosji, Japonii, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji.

Przez 4 tygodnie sierpnia będą się uczyć języka polskiego biorąc m.in. udział w przedpołudniowych zajęciach intensywnej nauki języka polskiego. "Codziennie pełne trzy godziny nauki języka oraz wykłady popołudniowe. W tym roku będą to wykłady poświęcone m.in. takim postaciom jak Czesław Miłosz i Maria Skłodowska-Curie. Studenci będą mieli okazję obejrzeć interesujące doświadczenia fizyczne i chemiczne, będą się także uczyć robienia papieru" - tłumaczył Maciołek.

Kursy będą organizowane w dwóch językach - polskim i angielskim.

Maciołek dodał, że szkoła daje obcokrajowcom nie tylko możliwość poznania języka polskiego - także kultury polskiej oraz tradycji. "Za każdym razem staramy się przemycić w programie elementy, które pozwalają poznać nasz kraj" - dodał rzecznik prasowy szkoły.

W tym roku słuchacze Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej będą mogli wziąć udział w Turnieju Tłumaczy. "Obchodzimy rok Czesława Miłosza, dlatego z tej okazji każda osoba, która będzie chciała wziąć udział w konkursie będzie musiała przetłumaczyć na swój język ojczysty wiersz pt. "Zapomnij"- wyjaśniał Maciołek.

Turniej zakończy się publicznym odczytaniem wiersza oraz publikacją wszystkich przekładów w jednej książce. Organizatorzy liczą, że będą mogli wysłuchać tłumaczeń w językach m.in. arabskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim, japońskim.

Program letniej szkoły jest bardzo bogaty. Wieczory studenci będą mogli spędzać na oglądaniu polskich filmów. Weekendy zostały przeznaczone na zwiedzanie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie letniego kursu języka polskiego będzie tradycyjnie "Sprawdzian z polskiego". W tym roku konkurs odbędzie się 14 sierpnia. Osoba, która najlepiej napisze dyktando otrzyma tytuł "Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego".

Dzień później w trakcie tzw. "Wieczoru Narodów" studenci będą występować na estradzie ustawionej na cieszyńskim rynku, żeby zaprezentować swoje kraje. Będą m.in. śpiewać piosenki, serwować tradycyjne potrawy.

Inauguracja otwierająca organizowaną od 21 lat Letnią Szkołę Języka, Literatury i Kultury Polskiej odbędzie się w poniedziałek. Każdy student otrzyma indeks. (PAP)

ktp/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)