Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rozstrzygnięcie konkursu Strona Internetowa bez Barier

0
Podziel się:

W Katowicach została rozstrzygnięta trzecia edycja konkursu Strona
Internetowa bez Barier, organizowanego przez Fundację Widzialni. Nagrody za najlepsze serwisy
internetowe przyznało jury, w składzie, którego znalazły się m.in. osoby niewidome i niedowidzące.

W Katowicach została rozstrzygnięta trzecia edycja konkursu Strona Internetowa bez Barier, organizowanego przez Fundację Widzialni. Nagrody za najlepsze serwisy internetowe przyznało jury, w składzie, którego znalazły się m.in. osoby niewidome i niedowidzące.

Pierwszą nagrodę w kategorii serwisów administracji publicznej, otrzymał serwis Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Dwa równorzędne wyróżnienia przypadły Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze i Starostwu Powiatowemu Warszawa-Zachód.

"Nasza strona jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, spełnia wszystkie procedury i wytyczne Unii Europejskiej, co oznacza, że mogą z niej korzystać osoby niewidome i niedowidzące" - powiedział PAP Mirosław Górka z OPS w Rybniku, który pracował nad nagrodzoną w konkursie stroną. Dodał, że zaletą serwisu jest możliwość kontrastowania i powiększania stron, co sprzyja osobom niedowidzącym.

"Jeszcze niedawno, gdy internet wchodził do Polski, mówiło się, że społeczeństwo będzie się dzieliło na osoby, które mają dostęp do sieci i będą z niej wykluczone. W tej chwili mówimy także o osobach, które mają internet, ale nie mogą z niego korzystać, bo serwisy nie są dostosowane do ich potrzeb" - tłumaczył Górka.

W kategorii serwisów komercyjnych pierwsze miejsce zajęła strona Oficyny Wydawniczej Nowy Łowiczanin, a wyróżnienia przypadły w udziale zespołowi portalu Mamy-Dom.pl oraz firmie Cobra za portal antykimeblestylowe.eu.

"Takie konkursy zwracają uwagę na problem, bo w dalszym ciągu jesteśmy w ogonie krajów Europy, jeśli chodzi o dostępność serwisów. Oceniamy, że w przypadku publicznych jednostek administracyjnych, zaledwie 12-15 proc. z nich jest przygotowanych z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących" - tłumaczył prezes Fundacji Widzialni Wojciech Kulesza.

Konkurs Strona Internetowa bez Barier został zorganizowany po raz trzeci. W piątek nagrody wręczano w ramach konferencji pt. Cyfrowo wykluczeni, która odbyła się w Katowicach.

Celem Fundacji jest "zwrócenie uwagi opinii publicznej i administracji państwowej na problem dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych", ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i niedowidzących oraz "zainicjowanie ogólnopolskiej akcji", promującej swobodny dostęp do informacji publicznej w internecie. (PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)