Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rusza program promujący przedsiębiorczość wśród studentów

0
Podziel się:

Program promocji przedsiębiorczości i
innowacyjności w uczelniach wyższych województwa śląskiego "Start"
rozpoczyna się właśnie w sześciu ośrodkach naukowych regionu.

Program promocji przedsiębiorczości i innowacyjności w uczelniach wyższych województwa śląskiego "Start" rozpoczyna się właśnie w sześciu ośrodkach naukowych regionu.

Liderem projektu jest Politechnika Śląska w Gliwicach, a pozostali uczestnicy konsorcjum to: Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Techniczno- Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Częstochowska oraz Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka.

Jak mówił podczas wtorkowej konferencji "Przedsiębiorczy Śląsk - edukacja a rynek pracy" w Gliwicach jeden z inicjatorów programu, prof. Jan Kaźmierczak z Politechniki Śląskiej, program ma promować ideę przedsiębiorczości akademickiej, aby komercjalizować wiedzę i umiejętności młodych ludzi. Ma wzmacniać świadomość studentów w zakresie tworzenia własnych firm, rozwijać ich pomysły biznesowe, a także sieć współpracy.

Nabór programu rusza w tym miesiącu. W każdej turze programu ma uczestniczyć 2 tys. studentów - otrzymają materiały, w tym przygotowany specjalnie poradnik. Z tej grupy ok. 800 osób zostanie wyselekcjonowanych do fazy szkolenia biznesowego, a 120 z nich zostanie objętych tzw. preinkubacją, czyli dodatkowym wsparciem przy opracowaniu projektu.

"Jak to będzie wyglądało w sensie końcowego wyniku - trudno powiedzieć. To jak z sianiem nowalijek - mogą się udać albo nie. Z dotychczasowych doświadczeń wszystkich uczelni, które biorą udział w programie wynika jednak, że zawsze trafiają się perełki. Jeśli z 800 urodzi nam się ok. 30-40 projektów, z których można będzie przejść do fazy tworzenia firm, będzie nieźle" - powiedział PAP prof. Kaźmierczak.

Program jest finansowany z programu operacyjnego "Kapitał ludzki", jego budżet to 4 mln zł. "Jego celem jest przygotowanie ludzi do momentu, kiedy dojrzeją do tego, żeby zakładać firmy. Program przygotuje ich więc do prowadzenia działalności, natomiast nie da pieniędzy na prowadzenie firmy. W województwie śląskim istnieje jednak trochę podmiotów, które mogą oferować młodym ludziom środki na ten cel" - dodał Kaźmierczak.

Program pozytywnie oceniła we wtorek goszcząca na konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka podkreślając, że komercjalizacja dorobku naukowego i większe zaangażowanie przemysłu w finansowanie nauki to jeden z priorytetów w rozwoju nauki w Polsce. (PAP)

lun/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)