Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Ruszyła czwarta edycja konkursu "Szukamy bohaterów"

0
Podziel się:

Przywrócenie pamięci o lokalnych bohaterach to główne założenie konkursu
historycznego "Szukamy bohaterów" skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
województwa śląskiego. Autorzy najlepszych prac mają szansę na wyjazd do Brukseli.

Przywrócenie pamięci o lokalnych bohaterach to główne założenie konkursu historycznego "Szukamy bohaterów" skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Autorzy najlepszych prac mają szansę na wyjazd do Brukseli.

Ideą konkursu - jak poinformowali organizatorzy - jest przywracanie pamięci i odkrywanie bohaterów zasłużonych w dziejach "małej ojczyzny", często zapomnianych i nieznanych, których działalność przypada na czasy walk Polski o niepodległość oraz odbudowy niezależności kraju w XX wieku.

Zadaniem uczniów jest odnalezienie i wypromowanie takiej osoby. Uczestnicy muszą uzasadnić swój wybór oraz przekonać jury, czym ta postać zasłużyła sobie na miano bohatera.

Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach: praca pisemna, fotoreportaż, film.

Prace oceni jury w składzie: prof. Wojciech Roszkowski ze Szkoły Głównej Handlowej i Collegium Civitas w Warszawie, autor historii Polski XX wieku; historyk i badacz dziejów Górnego Śląska prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; adiunkt w katedrze Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Marian Małecki.

Pracę - w formie elektronicznej lub papierowej - należy dostarczyć osobiście lub nadesłać listownie do 24 maja na adres: Stowarzyszenie Projekt Śląsk, ul. Warszawska 10/37, 40-006 Katowice. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na 10 czerwca.

W ciągu minionych trzech edycji udział w konkursie wzięło ok. 500 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. W ubiegłym roku nagrodzono m.in. prace pt.: "Janina Omańkowska - wzór dla śląskich kobiet", "Konstanty Ćwierk - poeta aż do śmierci", "Antoni Tomiczek - niezwykła historia śląskiego chłopca, który chciał zostać lotnikiem", "Adela Korczyńska - niezwykła kobieta, której czyny, chodź wielkie i piękne, nie odbiły się echem po kraju".

Konkurs został zainaugurowany w listopadzie 2009 roku. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Projekt Śląsk we współpracy z biurem europosła dr. Marka Migalskiego. Wśród instytucji, które objęły go patronatem, znalazły się m.in. Muzeum Wojska Polskiego i Instytut Pamięci Narodowej.(PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)