Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Setki mieszkańców regionu na Industriadzie

0
Podziel się:

Setki mieszkańców woj. śląskiego pojawiły się w sobotę w kilkudziesięciu
miejscach związanych zwykle z przemysłową historią regionu. Na tegoroczną Industriadę w 22 miastach
regionu przygotowano ponad 200 wydarzeń.

Setki mieszkańców woj. śląskiego pojawiły się w sobotę w kilkudziesięciu miejscach związanych zwykle z przemysłową historią regionu. Na tegoroczną Industriadę w 22 miastach regionu przygotowano ponad 200 wydarzeń.

Industriada to organizowane od dwóch lat przez samorząd regionu święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Coroczna impreza wypełniona jest koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami, wykładami, degustacjami, pokazami działania i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami z nagrodami i zabawami dla dzieci.

Tegoroczna edycja imprezy - na której motyw przewodni wybrano światło - gromadziła od rana dziesiątki, a w wielu miejscach setki ludzi. Najpopularniejsze okazały się koncerty oraz wydarzenia nietypowe, jakich nie było w poprzednich edycjach Industriady.

Wydarzeniem będącym swoistym połączeniem obu tych walorów był wieczorny występ zespołu Voo Voo z orkiestrą kameralną Aukso - na tle zabudowań szybu "Kolejowego" zabrzańskiej kopalni Guido. Wcześniej w Guido można było zjechać 320 m pod ziemię i zwiedzić podziemne wyrobiska bez światła przemysłowego - jedynie przy świetle lamp osobistych. Można też było skorzystać z zainscenizowanej w jednej z podziemnych komór plaży.

Najciekawszym - w opinii wielu zwiedzających - pomysłem w Zabrzu była sala do laserowego paintballa zaaranżowana w pomieszczeniach tamtejszego Muzeum Górnictwa Węglowego. Scenerią laserowych projekcji i pokazów była reprezentacyjna sala witrażowa tej placówki. ˙ Innymi ciekawymi pomysłami w regionie były m.in.: Park Mądrej Rozrywki w centrum Częstochowy z doświadczeniami dla dzieci z dziedziny fizyki, budowa repliki historycznego pieca dymarkowego oraz pokaz wytopu w nim żelaza na placu budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz mapping 3D głównego placu katowickiego osiedla Nikiszowiec. ˙ Między 18 obiektami na Szlaku Zabytków Techniki położonymi w obrębie aglomeracji katowickiej, kursowało w sobotę 14 bezpłatnych autobusów wynajętych przez Górnośląski Związek Metropolitalny. Skorzystało z nich kilkaset osób. ˙ Aby możliwie ogarnąć liczbę zaproponowanych atrakcji na stronie imprezy industriada.pl można było m.in. skomponować własny program święta, lub skorzystać z gotowych propozycji tras:
"Industrialu w pigułce", "Trasy Świetlnej", "Trasy muzycznej" (z najlepszymi wydarzeniami muzycznymi), "Przygody z Zobotami" (z atrakcjami dla dzieci) czy "Nauki na wesoło" (trasa edukacyjna). ˙ Prócz własnej strony i profili na portalach społecznościowych, Industriada po raz pierwszy otrzymała w tym roku swój profil na zaprojektowanym dla użytkowników smartfonów portalu Foursquare - wykorzystującym pozycjonowanie GPS. Dla aktywnych uczestników święta Szlaku przygotowano rodzaj programu lojalnościowego - przewidującego m.in. zniżki i atrakcje w tygodniu przypadającym po Industriadzie.

Po raz pierwszy w tym roku przygotowano też swego rodzaju epilog Industriady: w niedzielę wieczorem na budowie Muzeum Śląskiego w Katowicach będzie można obejrzeć spektakl "Orkiestra" Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy. Ta "pierwsza w dziejach zagłębia miedziowego teatralna opowieść o jego historii widziana z perspektywy członków górniczej orkiestry dętej" w sobotę została już pokazana w mysłowickim Muzeum Pożarnictwa.

Utworzony pięć lat temu Szlak Zabytków Techniki skupia 36 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Industriada ma promować cały Szlak i jego poszczególne obiekty - rozciągnięte od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie, po Cieszyn i Żywiec. Na tegoroczną edycję imprezy samorząd woj. śląskiego przeznaczył ok. 2,5 mln zł.(PAP)

mtb/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)