Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Solidarność do NBP w sprawie pakietu klimatycznego

0
Podziel się:

Śląsko-dąbrowska Solidarność chce, by NBP przedstawił analizę
społeczno-ekonomicznych skutków wprowadzenia pakietu klimatyczno-energetycznego. Związkowcy
uważają, że bank centralny to najwłaściwsza instytucja do sporządzenia rzetelnego raportu w tej
sprawie.

Śląsko-dąbrowska Solidarność chce, by NBP przedstawił analizę społeczno-ekonomicznych skutków wprowadzenia pakietu klimatyczno-energetycznego. Związkowcy uważają, że bank centralny to najwłaściwsza instytucja do sporządzenia rzetelnego raportu w tej sprawie.

Przewodniczący regionalnych struktur związku, Dominik Kolorz, zwrócił się do członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Andrzeja Kaźmierczaka z wnioskiem o pomoc w przeprowadzeniu przez NBP szczegółowej analizy skutków wdrożenia pakietu. Podczas wtorkowego posiedzenia RPP prof. Kaźmierczak miał przedstawić ten wniosek członkom Rady, która jest organem doradczym NBP.

"W Polsce poza cząstkowymi analizami ze strony ekspertów +Solidarności+ i firmy EnergSys nie pojawiły się żadne opracowania dotyczące skutków wdrożenia pakietu dla polskiej gospodarki, a administracja rządowa uchyla się o przeprowadzenia nawet pobieżnych analiz tego problemu" - powiedział Kolorz.

Wyraził przekonanie, że NBP jest właściwą instytucją, która może w wiarygodny, rzetelny i wszechstronny sposób dokonać analizy skutków wejścia w życie pakietu. Jego zdaniem taka analiza powinna objąć m.in. zmianę średniego poziomu rynkowych cen towarów i usług, wpływ wdrożenia pakietu na poziom zatrudnienia w polskiej gospodarce, zmianę udziału wydatków na energię w budżetach gospodarstw domowych, zmianę siły nabywczej poszczególnych grup społecznych, wpływ wzrostu cen energii elektrycznej i ciepła na dynamikę PKB i zatrudnienie.

Solidarność już od długiego czasu ostrzega, że skutki wdrożenia pakietu klimatyczno-energetycznego stanowią ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki. Związek domaga się weryfikacji i renegocjacji pakietu.

"Za niespełna półtora roku wchodzi w życie unijny system aukcyjnej sprzedaży pozwoleń emisyjnych, czyli jeden z kluczowych elementów pakietu klimatycznego. Będzie to oznaczać skokową podwyżkę cen energii elektrycznej i ciepła sieciowego. Czasu zostało bardzo mało. W żywotnym interesie Polski leży jak najszybsze wykonanie takiej analizy, o jaką zwróciliśmy się do NBP" - zaznaczył Kolorz.

Zapewnił też, że jeśli NBP przychylnie potraktuje wniosek "S", związkowcy pomogą w realizacji tego projektu.

Pakiet w życie ma wejść w państwach UE od 2013 r. Zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - wszystko to do roku 2020. (PAP)

(panujemy kontynuację tematu)

kon/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)