Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Studenci Akademii Sztuk Pięknych naprawiają relacje sąsiedzkie

0
Podziel się:

Sąsiedzie przytrzymaj drzwi, Miłego dnia - zawieszki z takimi napisami
pojawiły się na klamkach w jednym z katowickich bloków. Studenci Akademii Sztuk Pięknych w
Katowicach przygotowali je z okazji obchodzonego we wtorek Międzynarodowego Dnia Sąsiada.

Sąsiedzie przytrzymaj drzwi, Miłego dnia - zawieszki z takimi napisami pojawiły się na klamkach w jednym z katowickich bloków. Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przygotowali je z okazji obchodzonego we wtorek Międzynarodowego Dnia Sąsiada.

Akcję rozwieszania ulotek poprzedziła krótka ankieta badająca jakość życia sąsiedzkiego. Mieszkańcy z bloku przy ulicy Fliegera 14 w Katowicach odpowiadali na dwa pytania. W pierwszym mieli ocenić swoje relacje z sąsiadami, w drugim podać, które sytuacje zakłócają porządek i relacje dobrosąsiedzkie.

"Mieszkańcy bloku najczęściej wskazywali hałasowanie po godz. 22, wulgarne słownictwo, zaśmiecanie korytarza oraz brak sąsiedzkiej uprzejmości (w szczególności przywitania "dzień dobry")" - powiedziała PAP dziekan Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Lauer.

Określając swoje relacje z sąsiadami większość ankietowanych mieszkańców oceniła je jako "zdystansowane", pozostali jako "dobre". Tylko niewielka grupa oceniła je na "znikomym" poziomie. "Generalnie nie chodziło nam o integrację środowiska, bo relacje są zdystansowane i wiele osób chce, żeby takie pozostały, co nie stoi na przeszkodzie by poprawić jakość sąsiedzkiego współegzystowania" - dodała Lauer.

We wtorek z okazji Międzynarodowego Dnia Sąsiada na klamkach pojawiły się rozmaite ulotki, płócienne torby z nadrukami i zawieszki z portretami oraz napisami zachęcającymi do budowania dobrych kontaktów z sąsiadami. Na zawieszkach można m.in. znaleźć napisy: "Miłego dnia", "Dzień dobry sąsiedzie", "Sąsiedzie przytrzymaj drzwi", czyli nie zatrzaskuj ich przed nosem innej osoby, co też przeszkadzało ankietowanym z ul. Fliegera.

"Te ulotki i zawieszki wykonane skrótem graficznym przekazują różne pozytywne informacje. Nie mówią +zachowaj ciszę nocną+, tylko +dziękujemy za zachowanie ciszy nocnej+. Tak jest zdecydowanie lepiej" - dodała Lauer.

Z takiej lekcji mają także skorzystać studenci. Lauer jest zdania, że studenci projektowania graficznego powinni także uczyć się społecznego myślenia. "Chcemy zwrócić uwagę na wiele społecznych aspektów ich pracy" - dodała.

W bloku, w którym przeprowadzono ankietę jest 60 mieszkań. W badaniach udział wzięło 50 osób. (PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)